Tanikliklar

Sam Spiegel

1942'de Sam doğduğu kentte gettoda yaşamaya zorlandı ve mühimmat fabrikasında çalışmakla görevlendirildi. 1944'te Auschwitz'e sevk edildi ve tren fabrikasında çalıştırıldı. Auschwitz'in Naziler tarafından boşaltılmasından sonra, ölüm yürüyüşünde sekiz gün boyunca sağ kalmayı başardı. Ocak 1945'te Sovyet Kuvvetler tarafından serbest bırakıldı. Almanya'daki bir zorla göç ettirilmiş insanlar kampında hayatına devam etti ve Birleşmiş Milletler Yardım ve Rehabilitasyon İdaresi'nde çalıştı. 1947'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Deşifre Edilmiş Metin

Çok defa, şu an bile, düşünüyorum neden ben? Neden ailemden başka biri değil? Bu soruya yanıt bulamıyorum. Bizi bir arada tutansa, yaşımızın küçük olmasıydı. Küçüktük... Daha yaşlı kişilerin bizden fazla deneyimi ve hayata dair bilgisi vardı. Büyük bir kısmı intihar etti ya da dayanamadı. Ancak biz gençler, devam ettik. Yani işte, hayat bizim için daha yeni başlıyordu. Bunun bir sonu olması gerektiğini düşündük. Savaşın… sonsuza kadar sürmeyeceğini biliyorduk. Birbirimize bu cehennemde, kamplarda ve her yerde nelerin olup bittiğini anlatacak birinin sağ kalması için söz verdik. Başka kim söyleyebilirdi ki en gençleri en az benim yaşımdaydı. Ve kısa bir süre sonra, çok azımız hayatta kalacaktık. Özellikle de burada olup bitenlere tanıklık edenler.


Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.