Tanikliklar

Tove Schoenbaum Bamberger

Almanya Nisan 1940’ta Danimarka’yı işgal etti. Danimarka hükümeti görevde kalmaya ve ülkedeki Yahudileri Yahudi karşıtı önlemlerden korumaya devam etti. Ancak, 1943 Ağustos ayının sonlarında Danimarka hükümeti Almanların yeni taleplerini yerine getirmeyi kabul etmediği için istifa etti. 1943 Ekim ayı başlarında Alman polisi, Yahudileri tutuklamaya başladı. Tove ve ailesi kaçmaya karar verdi. Snekkersten balıkçı köyüne gittiler ve oradan deniz yoluyla İsveç’e geçerek güvenliğe kavuştular. Tove, Mayıs 1945’te Danimarka’ya döndü.

Deşifre Edilmiş Metin

Kendimle çok gurur duyduğumu hatırlıyorum. Deniz tutmayan tek kişi bendim. Sessizce durduk ve tekne hareket etti. İsveç’e yaklaşık 30 dakikalık bir yol vardı. İsveç ile Danimarka arasında yolun yarısındayken büyük bir tekne yaklaştı. Almanlar olmasından korktuk. Çünkü üzerinde tıpkı Alman askerleri gibi giyinmiş askerler vardı. Ancak bizi almaya gelmiş bir İsveç devriye teknesiydi. İsveç sularına girmişlerdi. Onlar çıkabilir ancak Almanlar çıkamazdı. Artık güvendeydik. Almanlar hiçbir şey yapamazdı. Büyük tekne yaklaştı ve balıkçı teknesinden çıkmamıza yardım ettiler. Güvertedeydik. Kurtulmuştuk. Sonra İsveç’te küçük bir limana girdik. Galiba Helsingborg’un, evet Helsingborg’un, Helsingborg’un hemen dışındaydı. Bizi karşılamaya geldiler. Hepsi Almanlara benziyordu. Çünkü İsveçliler de aynı şekilde giyiniyordu. Karaya çıktık. Kahve, çay içtik. Sonra nerede kalacağımızı söylediler. Bizi Grand Hotel’e yerleştirdiler. Grand Hotel deniyordu buraya. Odaların, her şeyin ücretini ödediler ve İsveç’te akrabalarımız varsa onlarla birlikte gidene kadar kalabileceğimizi söylediler. Galiba bir hafta kadar kaldık. Annem ve babam her gün limana inip büyükbabamların gelip gelmediğine bakıyordu. Hala... bir de yaşlı halam vardı... Büyükbabamın kız kardeşi. Biz kaçarken onlar hâlâ Danimarka’daydılar. Bir kaç gün sonra, dört, beş gün geçmişti, başka bir balıkçı teknesiyle onlar da geldi.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Paylaş

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.