تاریخ شفاهی

توو شونباوم بامبرگر سفر و ورودش به سوئد را شرح می‌دهد

در آوریل ۱۹۴۰، آلمان دانمارک را اشغال کرد. دولت دانمارک همچنان بر سر کار باقی ماند و توانست در برابر اقدامات ضدیهودی، از یهودیان حمایت کند. اما در اواخر اوت ۱۹۴۳، این دولت پس از امتناع از پذیرش درخواست‌های جدید آلمانی‌ها استعفا داد. در اوایل سال ۱۹۴۳ که پلیس آلمان شروع به دستگیری یهودیان کرد، توو و خانواده‌اش تصمیم به فرار گرفتند. آنها به سمت دهکده ماهیگیری اسنکرستن رفتند و از آنجا توانستند با قایق به مکانی امن در سوئد بروند. توو در ماه مه ۱۹۴۵ به دانمارک بازگشت.

نسخه كامل

یادم می‌آید که به خودم خیلی افتخار می کردم. تنها کسی بودم که دریا زده نشده بودم. در حالی که ما خیلی ساکت بودیم، قایق از بندرگاه خارج شد. و وقتی به وسط اقیانوس در منطقه‌ای بین سوئد و دانمارک رسیدیم- تقریباً ۳۰ دقیقه تا سوئد فاصله داشتیم- یک قایق بزرگ به ما نزدیک شد و ما ترسیدیم که آلمانی‌ها باشند چون چند سرباز در آن قایق بود و آنها درست مثل آلمانی‌ها لباس پوشیده بودند و شبیه به آنان بودند. اما آن یک قایق گشتی سوئدی بود که برای سوار کردن ما آمده بود. آنها وارد آب‌های سوئد شدند، و از آنجا که اجازه‌ی خروج داشتند، آلمانی‌ها نمی‌توانستند کاری بکنند. به این ترتیب ما در امان بودیم. آن قایق بزرگ آمد و آنها به ما کمک کردند تا از قایق ماهیگیری سوار قایقشان شویم. ما روی عرشه‌ی آن قایق ماندیم ... ما نجات پیدا کرده و وارد یک بندرگاه کوچک در سوئد شدیم. به گمانم دقیقاً بیرون هلسینگبور بودیم. بله، هلسینگبور. و می‌دانید، آنها به استقبال ما آمدند. همه‌ی آنها شبیه آلمانی‌ها بودند، چون لباس سوئدی‌ها دقیقاً مانند آلمانی‌ها بود. و ما وارد شدیم... به ما قهوه و چای دادند، و به ما گفتند محل اقامتمان کجاست. آنها در واقع ما را به گراند هتل بردند. اسم آنجا گراند هتل بود. آنها پول سوئیت‌ها و همه چیز را پرداخت کردند و گفتند تا زمانی که نزد بستگانمان برویم- اگر کسی را در سوئد داریم- می‌توانیم در آنجا بمانیم. فکر کنم حدود یک هفته آنجا ماندیم. و هر روز والدینم به بندرگاه می‌رفتند که ببینند پدربزرگ و مادر بزرگم آمده اند یا نه. یک عمه پیر هم داشتم- خواهر پدربزرگم. و زمانی که ما فرار کردیم، آنها هنوز در دانمارک بودند. و چند روز بعد- چهار یا پنچ روز بعد- آنها با یک قایق ماهیگیری دیگر آمدند.


برچسب‌ها


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.