У ніч з 9 на 10 листопада 1938 року нацистський режим здійснив  хвилю антисемітського насильства в нацистській Німеччині. Ця подія отримала назву Kristallnacht або «Кришталева ніч». Її назвали так через бите скло магазинних вітрин, яке вкривало вулиці після акцій насильства. 

Ці акції мали виглядати як незапланований сплеск гніву, спрямований проти євреїв. Насправді нацистські лідери активно координували ці події за підтримки Адольфа Гітлера. У ніч на 9 листопада вони наказали членам воєнізованих формувань нацистської партії (СС, СА та Гітлер’юґенд) вчинити напад на єврейські громади.  

У наступні години та дні організовані групи нацистів завдали нищівних ударів проти єврейського життя в нацистській Німеччині. Вони спалили сотні синагог; знищили тисячі підприємств, що належали євреям, потрощивши вітрии магазинів; пошкодили єврейські цвинтарі та будинки. Нацистські лідери наказали поліції та пожежним командам ігнорувати напади. Поліцейські сили не захищали євреїв та їхнє майно. Пожежні частини не гасили пожежі в синагогах. Сотні євреїв загинули під час Кришталевої ночі та внаслідок неї.

Наступного ранку нацистський режим наказав поліції заарештувати близько 30 000 німецьких євреїв. Ці чоловіки не вчиняли жодного злочину. Поліція заарештувала їх лише за те, що вони були євреями. Їх відправили в концентраційні табори, як от Дахау та Бухенвальд. Арешти шокували й нажахали єврейські сім’ї та громади. Нацистська влада звільнила багатьох із цих чоловіків, якщо їх сім’ї змогли довести, що вони мають плани залишити Німеччину. Інші чоловіки загинули в таборах. 

Кришталева ніч стала важливим поворотним моментом для євреїв Німеччини. Після цього багато євреїв дійшли висновку, що майбутнього для них у нацистській Німеччині немає.

Ключові дати

7 листопада 1938 року
Каталізатор Кришталевої ночі 

Гершель Ґрюншпан вистрілив в Ернста фон Рата. Ґрюншпан — 17-річний єврей польсько-німецького походження, що мешкав у Парижі. Фон Рат — другорядний німецький дипломат, що працював у посольстві Німеччини в Парижі. Ґрюншпан, ймовірно, діяв із відчаю через долю своїх батьків, яких нацистський режим вигнав із Німеччини до Польщі. Нацисти використали це вбивство, щоб розбурхати антисемітський рух. Вони стверджували, що Ґрюншпан діяв не один, а був частиною більш масштабної єврейської злочинної змови проти Німеччини. Коли 9 листопада Рат помер, нацистські лідери використали ці інсинуації як привід для Кришталевої ночі. 

9 листопада 1938 року
Йозеф Ґеббельс спонукає до Кришталевої ночі 

Лідери нацистської партії з усієї Німеччини зібралися в Мюнхені, щоб відзначити річницю Пивного путчу. Пивний путч був невдалою спробою Адольфа Гітлера захопити владу в Німеччині в 1923 році. Під час події вони дізналися, що фон Рат помер від отриманих ран. У відповідь німецький міністр пропаганди Йозеф Ґеббельс виголосив палку антисемітську промову. З дозволу Гітлера, Ґеббельс закликав до нападу на єврейські громади Німеччини. Після виступу нацистські чиновники зателефонували у свої рідні райони й передали інструкції Ґеббельса. Це спричинило акти насильства, відомі сьогодні як Kristallnacht, або «Кришталева ніч».

15 листопада 1938 року 
Американці засуджують Кришталеву ніч

Заголовки американських газет засудили акти насильства Кришталевої ночі. На прес-конференції 15 листопада 1938 року президент США Франклін Д. Рузвельт засудив антисемітські напади. В офіційній заяві він написав: «Я сам навряд чи міг би повірити, що такі речі можуть трапитися в цивілізованому ХХ столітті». Президент відкликав посла США в Німеччині.