Arthur Menke

Arthur Menke

Doğum: 23 Şubat 1927

Hamburg, Almanya

Arthur, Almanya’nın en büyük liman şehri Hamburg’ta yaşayan bir Yahudi ailede doğdu. Babasının lastik mühür üreten küçük bir fabrikası vardı. 1930’ların başlarında, Almanya’nın en büyük dördüncü Yahudi topluluğu Hamburg’daydı ve çeşitli sosyal ve kültürel kurumlara sahipti.

1933-39: 1935’te Hamburg Yahudileri için şartlar kötüydü. Ailem şehrin başka bir bölgesine gönderildi ve 1938’de Naziler babamın işyerine el koydu. Ulusal bayramlarda birçok Alman vatandaşı vatanseverliklerini göstermek için kırmızı, beyaz, siyah renkli Nazi bayrakları açıyordu. Kız kardeşim ve ben de kendi "Nazi" bayrağımızı yaptık ve pencereden dışarı astık. Ancak annem ve babam bize kızarak bayrağı içeri çekti. Kendi ülkemizi neden destekleyemeyeceğimizi anlamamıştık.

1940–44: 1941’de 1300 km. doğuya, SSCB’deki Minsk gettosuna sürüldüm. Buradaki getto çok büyüktü. 85.000 kişi vardı. Alman ordusuna ait yakınlardaki bir üsse çalıştırılmak üzere gönderildim. Yakıt için turba kömürü çıkarıyordum. Askerler normal ordu askeriydi ve mahkûmlara SS kadar kötü davranmıyordu. Çalışma alanımıza gidip gelirken muhafızın bisikletini itiyordum. Yiyecek o kadar azdı ki bir gün beni kendisi için patates çalmam için patates kilerine kilitledi. Kendim için de birkaç tane almama izin verdi. Bisikletine koyarak gizlice kampa soktuk.

Minsk’te iki yıl geçirdikten sonra, Arthur Polonya’daki çeşitli kamplara gönderildi ve uçak kaynakçılığı yaptırıldı. 1945’te Dachau kampına zorunlu yürüyüş sırasında özgürlüğe kavuşturuldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.