Portrait of George Kadish (formerly Zvi Kadushi), posing with a photograph he took of an inscription written by a Jew during the pogrom in the Slobodka district of Kovno in July 1941. The Yiddish inscription reads: "Jews, avenge."

George Kadish

George Kadish (1910–1997) titokban dokumentálta a litván területen létesített kovnói gettó mindennapjait. Ezzel a holokauszt idején létrehozott gettókban zajló élet egyik legfontosabb fotódokumentációját készítette el.

A legfontosabb tények

  • 1

    Kadish a háború előtt egy kovnói zsidó gimnáziumban tanított természettudományokat.

  • 2

    A kovnói zsidók elleni első erőszakos támadások 1941-ben arra késztették Kadisht, aki lelkes amatőr fotós volt, hogy dokumentálja a szenvedéseket.

  • 3

    Nagy kockázatot vállalva titokban fényképezte a gettó életét, néha a kabátja gomblyukán keresztül is, egy rejtett kamerával.

A II. világháború előtt

George Kadish Zvi (Hirsh) Kadushin néven született Raseiniai-ban, Litvániában, 1910-ben. Miután befejezte a helyi zsidó iskolát, a családjával Kovnóba költözött. A Kovnó egyik külvárosában található Aleksotas Egyetemen mérnöki tanulmányokat folytatott, hogy felkészüljön a tanári pályára, és csatlakozott a Betar jobboldali cionista mozgalomhoz. A háború előtti években matematikát, természettudományokat és elektronikát tanított egy helyi zsidó középiskolában.

Azonban később mégis a hobbiján keresztül gyakorolta a legjelentősebb hatást a saját és mások életére. Elkezdett érdeklődni a fotózás iránt, és saját fényképezőgépeket épített, köztük egy olyan gépet is, amelyet nadrágszíjra lehetett erősíteni.

A kovnói gettóban

Jews move into the Kovno ghetto. Lithuania, ca. 1941-1942.

Zsidók költöznek a kaunasi gettóba. Litvánia, kb. 1941-1942.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum, courtesy of George Kadish/Zvi Kadushin

A kovnói gettónak két része volt, a „kis” és a „nagy” gettó, amelyeket a Paneriu utca választott el egymástól. Mindkét gettót szögesdróttal zárták körül, és szigorúan őrizték. Mindkettő túlzsúfolt volt; egy-egy személyre kevesebb mint egy négyzetméternyi lakóterület jutott bennük. A németek folyamatosan csökkentették a gettó méretét, és a zsidókat többször is költözésre kényszerítették. A németek 1941. október 4-én lerombolták a kis gettót, és szinte minden lakóját megölték a IX. erődben. Még ugyanebben a hónapban, 1941. október 29-én a németek megindították a „Nagy akció” néven ismertté vált műveletet. Ekkor egyetlen nap leforgása alatt 9200 zsidót lőttek agyon a IX. erődben.

Kadish minden lehetőséget megragadott, hogy dokumentálja a kovnói gettó mindennapjait, majd 1944-es szökése után a gettó végnapjait. Ezzel a holokauszt idején létrehozott gettókban zajló élet kulcsfontosságú fotódokumentációját készítette el. A kovnói gettó fotózása rendkívül kockázatos vállalkozás volt. A németek ezt szigorúan tiltották, és mint minden ellenálló cselekedet esetében, nem haboztak meggyilkolni az elkövetőket.

A filmek gettón kívül való titkos beszerzése és előhivatása épp ugyanolyan veszélyes volt, mint a rejtett fényképezőgépek gettón belüli használata. Kadish parancsot kapott, hogy mérnökként röntgengépeket javítson a német megszálló erők számára Kovno városában. A városba kijutva lehetőséget talált arra, hogy csere útján filmet és más szükséges eszközöket szerezzen. Negatívjait a német katonai kórházban hívta elő, ugyanazokkal a vegyszerekkel, amelyeket a röntgenfilmek előhívásához használt, és sikerült mankókba rejtve kicsempésznie őket.

Kadish fotóportréinak témái változatosak voltak, de különösen érdekelte a gettó mindennapi valóságának megörökítése. 1941 júniusában, a kezdeti pogromok brutalitásának szemtanújaként lefényképezte a Nekoma („Bosszú”) jiddis szót, amelyet vérrel írtak egy meggyilkolt zsidó lakásának ajtajára.

A kezében tartott fényképezőgéppel, vagy ha kellett, a kabátja gomblyukán keresztül fényképezte le a litván és német őrök által megalázott és megkínzott zsidókat, akiknél csempészett élelmiszert kerestek. Megörökítette a holmijukat szánon vagy szekéren egyik helyről a másikra hurcoló zsidókat, a kényszermunkás brigádokba tömörült zsidókat és másokat. Megörökítette az Ältestenrat (a kovnói zsidó tanács) tevékenységét is, szegénykonyhákon, iskolákban, árvaházakban és műhelyekben. Amellett, hogy bemutatta a gettó életének rettenetes körülményeit, a belső szemlélő nézőpontjából rögzítette a portrékat, a kihalt utcák sivárságát, vagy a rögtönzött összejövetelek meghittségét.

Kadish utolsó gettón belüli fotói között vannak azok, amelyek a gettó foglyainak észt területen lévő munkatáborokba való deportálását örökítik meg. 1944 júliusában, miután sikerült a folyón át kimenekülnie a gettóból, megörökítette a gettó likvidálását. Miután a németek elmenekültek, visszatért, hogy lefényképezze a lerombolt gettót, és azokat a kis csoportokat, akiknek sikerült elrejtőzve túlélniük a végső napokat.

A pair of shoes left behind after a deportation action in the Kovno ghetto.

Egy pár cipő, amelyet egy deportálási akció után hagytak hátra a kovnói gettóban. George Kadish, a fénykép készítője ezzel a felirattal látta el a fotót: „Test már nincs”. Kovno (Kaunas), Litvánia, 1943 körül.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum, courtesy of George Kadish/Zvi Kadushin

A gyűjtemény megmentése

Kadish már korán felismerte a veszélyt, hogy elveszítheti értékes gyűjteményét. Ezért megkérte Yehuda Zupowitzot, a gettó zsidó rendőrségének magas rangú tisztjét, hogy segítsen elrejteni a negatívokat és a képeket. Zupowitz soha nem árulta el, hogy tud Kadish munkájáról vagy gyűjteményének helyéről – még az 1944. március 27-i ún. „rendőrségi akció” során sem, amikor Zupowitzot megkínozták, majd megölték a IX. erőd börtönében. Kadish később visszatért a lerombolt gettóba az elrejtett fotónegatívokért.

Németország 1945. május 8-i kapitulációja után Kadish Litvániából Németországba távozott, és magával vitte rendkívüli dokumentumtárát is. A megszállt Németország amerikai zónájában kiállításokat rendezett a fotóiból a kitelepítettek táboraiban élő túlélők számára. Azóta számos múzeum, köztük a New York-i Zsidó Múzeum is hivatalosan kiállította munkáit.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár