آن فرانک (خلاصه مقاله)

  • ​نقل قول
  • Share
  • چاپ
برچسب‌ها

آن فرانک یکی از بیش از یک میلیون کودک یهودی بود که در هولوکاست جان خود را از دست دادند. او هنگام اقامت در مخفیگاه دفتر خاطراتی داشت که در آن از بیم ها و امیدها و تجربه های خود می نوشت. میپ گیز، یکی از کسانی که به خانواده فرانک هنگام مخفی شدن کمک کرده بود، دفتر خاطرات او را پس از دستگیری این خانواده در یک آپارتمان مخفی یافت و نزد خود نگاه داشت. پس از جنگ، این خاطرات به چندین زبان منتشر شده و در برنامه درسی هزاران مدرسه راهنمایی و دبیرستان در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. اکنون آن فرانک به نماد آینده گمشده کودکانی تبدیل شده است که در هولوکاست جان خود را از دست دادند. آن، فرزند اوتو و ادیت فرانک، در 12 ژوئن 1929 در فرانکفورت آلمان به دنیا آمد. او 5 سال اول زندگی اش را کنار خانواده و خواهر بزرگترش، مارگوت در آپارتمانی در حومه فرانکفورت گذراند. خانواده فرانک پس از به قدرت رسیدن نازی ها در سال 1933 به آمستردام در هلند گریخت. آلمانی ها آمستردام را در ماه مه 1940 اشغال کردند. در ژوئیه 1942، مقامات آلمانی و همدستان هلندی آنها شروع به تبعید یهودیان از هلند به مراکز کشتار در لهستان تحت اشغال آلمان کردند.

طی نیمه نخست ژوئیه 1942، آن و خانواده اش، همراه با سایر خانواده های یهودی، خود را مخفی کردند. آنها به مدت 2 سال در یک اتاق زیر شیروانی مخفی پشت محل کسب و کار متعلق به خانواده در خیابان پریسنگراخت، شماره 263 زندگی می کردند که آن فرانک در دفتر خاطراتش از آن محل به عنوان بخش الحاقی مخفی یاد می کند. دوستان و همکاران با به خطر انداختن جان خود، به خانواده فرانک به طور قاچاقی غذا و لباس می رساندند. در 4 اوت 1944، گشتاپو (پلیس مخفی دولتی آلمان) از طریق اطلاعات بدست آمده از تماس تلفنی یک فرد هلندی ناشناس این مخفیگاه را پیدا و ساکنان آنان را بازداشت کرد. در سپتامبر 1944، مقامات خانواده فرانک و چهار نفر دیگر را که همراه با آنها مخفی شده بودند، سوار قطار حامل زندانیان به مقصد آشویتس کردند. آن و خواهرش به دلیل جوان بودن برای کار انتخاب شدند و اواخر اکتبر 1944 به اردوگاه کار اجباری برگن- بلزن در شمال آلمان فرستاده شدند. چند هفته پیش از آزادسازی این اردوگاه به دست سربازان انگلیسی، هر دو خواهر در مارس 1945 بر اثر تیفوس جان خود را از دست دادند. مادر آن در اوایل ژانویه 1945 در آشویتس جان خود را از دست داد. پدر آن، اوتو، از جنگ جان سالم به در برد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.