Jan Karski (standing), underground courier for the Polish government-in-exile who informed the west in the fall of 1942 about Nazi ...

Jan Karski

Jan Karski a száműzetésben működő lengyel kormány földalatti futárja volt. Bizonyítékokat szolgáltatott a nyugati szövetségeseknek az európai zsidók tömeges meggyilkolásáról. Beszámolt a varsói gettóban elkövetett náci atrocitásokról és a zsidók haláltáborokba való deportálásáról.

A legfontosabb tények

  • 1

    Jan Karski valójában Jan Kozielewski álneve volt. Karski a lengyel ellenállás tagjaként Lengyelország náci megszállása ellen küzdött.

  • 2

    Karski 1942-ben szemtanúja volt a náci németek zsidókkal szembeni brutális bánásmódjának a varsói gettóban. Az izbicai gyűjtőtáborban látta, amint a németek zsidók ezreit zsúfolták fel a haláltáborba tartó vonatokra.

  • 3

    1943-ban Karski bizonyítékokat szolgáltatott a nyugati szövetségeseknek arról, hogy a náci Németország tömegesen gyilkolta az európai zsidóságot. A londoni és washingtoni vezetők elutasították Karski közbeavatkozásra vonatkozó kéréseit.

Jan Karski 1914-ben született Jan Kozielewski néven egy római katolikus család gyermekeként Lódzban. A II. világháború előtt elvégezte a jogi egyetemet, ahol diplomáciai képzésben vett részt. Elvégezte a tüzérségi tartalékos tiszti kadétiskolát is. Tanulmányai alatt és azokat követően Karski diplomáciai és konzuli gyakornoki állásokat töltött be Romániában, Németországban, Svájcban és Nagy-Britanniában. 1938-ban a Lengyel Köztársaság Külügyminisztériumának konzuli osztályán kezdett dolgozni.

A II. világháború kezdetekor

Jan Karski, underground courier for the Polish government-in-exile, informed the West in the fall of 1942 about Nazi atrocities against ...

Jan Karski, az emigráns lengyel kormány földalatti futára 1942 őszén tájékoztatta a Nyugatot a Lengyelországban a zsidók ellen elkövetett náci atrocitásokról. Washington DC, Amerikai Egyesült Államok, 1943.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum

A második világháború 1939. szeptemberi kitörése megszakította Karski ígéretes diplomáciai karrierjét. Ebben a hónapban a náci Németország és a Szovjetunió megszállta és elfoglalta Lengyelországot. Az 1939. augusztusi német-szovjet paktum értelmében a náci Németország Lengyelország nyugati felét, a Szovjetunió pedig az ország keleti részét szállta meg. Karski a háború kezdetén csatlakozott a lengyel hadsereghez, de szeptember végén szovjet fogságba esett. A Karski vezetéknevet a szovjet fogságban vette fel.

Novemberben a szovjetek és a németek közötti fogolycsere keretében Karski német hadifogságba került át. A németek rövid ideig egy radomi hadifogolytáborban tartották fogva, de sikerült megszöknie. Innen Karski Varsóba ment, ahol csatlakozott a lengyel földalatti ellenállási mozgalomhoz.

Karski a holokauszt szemtanújaként

Karski ismert volt rendkívüli földrajzi és idegen nyelvi ismereteiről, és figyelemre méltó memóriájáról. Ez a németek és a szovjetek ellen küzdő lengyel földalatti ellenállási mozgalom leleményes futárjává tette őt. Karski futárként titkos információkat közvetített az ellenállás és a londoni száműzetésben működő lengyel kormány között. 1940 végén, egy küldetés során Karskit elfogta a Gestapo, és brutálisan megkínozták. Attól tartva, hogy kényszer hatására titkokat fedhet fel, Karski felvágta az ereit, hogy öngyilkosságot kíséreljen meg, de kórházba szállították. Innen a lengyel ellenállás segítségével megszökött.

1942 végén Karskit többször becsempészték a varsói gettóba és az izbicai tranzittáborba, ahol a belzeci megsemmisítőközpontba irányított zsidókat tartották átmenetileg fogva. Mindkét helyen szemtanúja volt a németek által kialakított szörnyű körülményeknek, amelyek miatt zsidók tízezrei haltak bele az éhezésbe és a betegségekbe. Izbicában őrnek álcázva látta, amint zsidók ezreit zsúfolták be tehervagonokba. Karski megtudta, hogy a vonatok a biztos halálba vitték a zsidókat.

Karskinak ezután sikerült eljutnia a németek által megszállt Európán keresztül Londonba, ahol jelentést tett a száműzetésben működő lengyel kormánynak és a magas rangú brit hatóságoknak, köztük Anthony Eden külügyminiszternek. Leírta, hogy mit látott, és beszámolt azokról a bizonyítékokról, amelyek egyértelművé tették, hogy a náci Németország Európa-szerte gyilkolta a zsidóságot. 1943 júliusában Karski Washingtonba utazott, és találkozott Franklin D. Roosevelt amerikai elnökkel, hogy átadja neki ugyanezt a jelentést. Karski konkrét intézkedésekre szólított fel a zsidók megmentésére. A szövetséges vezetők azonban ragaszkodtak ahhoz, hogy Németország felett aratott katonai győzelem maradjon az első számú prioritás.

1943 szeptemberében Karski visszatért Londonba, ahol kérvényezte, hogy csatlakozhasson a nyugati lengyel fegyveres erőkhöz (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie). Az emigráns lengyel kormány azonban politikai okokból elutasította ezt a kérést. Ehelyett 1944 februárjában Karskit visszaküldték az Egyesült Államokba egy közkapcsolati küldetésre. Ebben az évben előadásokat tartott, újságcikkeket írt, és a rádióban beszélt Lengyelország náci német megszállásáról, a lengyel földalatti ellenállási mozgalomról és a zsidók náci uralom alatti rettenetes helyzetéről.

Élet Amerikában

Jan Karski and General Colin Powell meet during the opening ceremonies of the US Holocaust Memorial Museum.

Jan Karski és Colin Powell tábornok az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeuma (USHMM) megnyitó ünnepségén. Washington DC, 1993. április 22.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum

Karski a háború után az Egyesült Államokban maradt. 1949-ben a Georgetown Egyetem oktatója lett, és 1952-ben ugyanitt a külügyi képzésben szerzett doktori címet. A Georgetown Egyetem tanára maradt, amíg 1984-ben rendes professzorként nyugdíjba nem vonult.

A háború és a holokauszt során szerzett tapasztalatai alapvetően meghatározták Karski további munkáját. Fáradhatatlanul dolgozott a lengyel-zsidó kapcsolatok előmozdításán és a nácizmus által elpusztítottak emlékezetének megőrzésén. A legmagasabb lengyel polgári és katonai kitüntetések mellett Karski Izrael tiszteletbeli polgára lett, és a Jad Vasem által a Világ Igaza kitüntetésben részesült.

Jan Karski Washingtonban halt meg 2000 júliusában.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár