Ernest G. Heppner

Ernest G. Heppner

Data urodzenia: 4 sierpnia 1921

Breslau, Niemcy

Ernest był jednym z trojga dzieci żydowskiej rodziny z Breslau (Wrocław), ośrodka handlu zamieszkanego przez jedną z największych społeczności żydowskich w Niemczech. Jego ojciec, weteran I wojny światowej, był właścicielem wytwórni macy, przaśnego chleba jedzonego podczas żydowskiego święta Pesach. Ernest miał dwanaście lat, kiedy Hitler przejął władzę w 1933 r.

1933-39: Ernest często miał kłopoty w szkole, ponieważ inni uczniowie go przezywali. Często szydzili, że „zabił Jezusa” i że jego „ojciec zabija chrześcijańskie dzieci na Pesach.” Wielu ludzi sądziło, że naziści są przelotną polityczną modą, ale w 1935 wprowadzane przez nich prawa zaczęły być groźne. Pojawiły się napisy: „Żydom wstęp wzbroniony.” W 1938 r., po tym, jak w „noc kryształową” spalono ich synagogę, jego rodzina zdała sobie sprawę, że musi uciekać z Niemiec. Ponieważ udało się im zdobyć tylko dwa bilety, Ernest i jego matka wsiedli na statek do Azji, zostawiwszy resztę rodziny na miejscu.

1940-44: Ernest trafił do kontrolowanego przez Japonię Szanghaju, jedynego miejsca, gdzie od uchodźców nie wymagano wizy. Jako ochotnik był kierowcą ciężarówki dla Szanghajskiego Korpusu Ochotniczego armii brytyjskiej; dostawał za to posiłki i radził sobie lepiej niż wielu innych uchodźców. Po ataku na Pearl Harbor, w grudniu 1941 r., warunki ich życia się pogorszyły - amerykańska pomoc humanitarna, która trzymała ich przy życiu, przestała docierać do Szanghaju. W 1943 r. Japończycy założyli pod presją niemiecką getto.

Ernest spędził w szanghajskim getcie dwa lata, zanim miasto wyzwolono w 1945 r. Po wojnie przez kilka lat pracował dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Nankinie (Chiny), po czym wyemigrował do USA.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.