Johanna (Hanne) Hirsch

Johanna (Hanne) Hirsch

Data urodzenia: 28 listopada 1924

Karlsruhe, Niemcy

Hanne urodziła się w żydowskiej rodzinie zamieszkałej w niemieckim mieście Karlsruhe. Jej ojciec, Max, był fotografem. Po jego śmierci w 1925 r. matka Hanne, Ella, przejęła prowadzenie jego studia. W 1930 r. Hanne zaczęła chodzić do szkoły.

1933-39: W kwietniu 1933 r. studio rodziny Hanne, jak i siedziby innych żydowskich firm w Karlsruhe, oklejono podczas antyżydowskiego bojkotu napisami: „Nie kupujcie od Żydów.” Jedna z uczennic w klasie Hanne tak jej dokuczała, że rozgniewana Hanne rozszarpała jej sweter. Po pogromach w listopadzie 1938 r. studio wykonywało zdjęcia do nowych dokumentów opatrzonych literą „J” (od „Jude” - niem. Żyd), które musieli nosić Żydzi. Było otwarte do 31 grudnia, kiedy to wszystkie żydowskie firmy musiały zostać zamknięte.

1940-44: W 1940 r. Hanne i jej rodzinę wywieziono do Gurs, obozu państwa Vichy na granicy hiszpańsko-francuskiej. Tam Hanne dowiedziała się od pracownika opieki społecznej, że pastor z wioski Le Chambon chce wyprowadzić z obozu dzieci. Ten sam pracownik, działający w organizacji Children’s Aid Society pomagającej dzieciom, wkrótce uwolnił Hanne. Wolność była cudowna. Ale w 1942 r. niemieckie łapanki dosięgły nawet Le Chambon i Hanne musiała się ukrywać w dwóch różnych gospodarstwach. Rolnicy chętnie jej pomogli. Jeden z nich powiedział: „Choć mamy niewiele, chcemy pomagać wielu ludziom.” Na początku 1943 r. Hanne uciekła do Szwajcarii.

Po wojnie Hanne mieszkała w kilku szwajcarskich miastach. W 1945 r. wyszła za Maxa Liebmanna, a trzy lata później wyemigrowała z mężem i córką do Ameryki.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.