Йоханна (Ханне) Хірш

Йоханна (Ханне) Хірш

Народився (-лася): 28 листопада 1924 р.

Карлсруе, Німеччина

Ханне народилася у єврейській родині в німецькому місті Карлсруе. Її батько Макс був фотографом. Коли у 1925 році він помер, мати Ханне, Елла, перейняла роботу в студії. У 1930 році дівчинка пішла в державну школу.

1933-39: у 1933 році під час антиєврейського бойкоту на фасад студії сім’ї Ханне, як і на інші єврейські підприємства в Карлсруе, клеїли наліпки «Не купуй у євреїв». У школі однокласниця так розлютила Ханне своїми насмішками, що та розірвала їй светр. Після листопадових погромів 1938 року у їх студії виготовляли фотографії для нових посвідчень, помічених літерою «J», які євреї повинні були носити із собою. Сімейний бізнес працював до 31 грудня, саме тоді закрили всі єврейські підприємства.

1940-44: у 1940 році Ханне та її сім’ю депортували до Гюрса, вішістського концтабору на французько-іспанському кордоні. Там вона дізналася від соціального працівника про те, що пастор із села Шамбон хоче вивести дітей із табору. Цей соціальний працівник із Товариства допомоги дітям врятував Ханне, вивівши її. Опинитися знову на волі було чудово, але в 1942 році німецькі облави докотилися й до Шамбон. Дівчинку відправили почергово ховатися на двох різних фермах. Селяни з радістю приходили на допомогу. Один навіть сказав: «Нехай ми збідніємо, але все одно допоможемо іншим». На початку 1943 року Ханне втекла до Швейцарії.

Після війни Ханне жила в різних містах Швейцарії. У 1945 році вона вийшла заміж за Макса Лібмана, а через три роки іммігрувала разом із чоловіком та дочкою до Сполучених Штатів.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.