Film

Goebbels halka seslenirken kitaplar yakılıyor

“Alman olmayan”ların kökünü kazıma isteğine sahip Naziler, Almanya'nın her yerinde halkın gözü önünde kitaplar yaktılar. Burada Berlin'deki Opera Binası'nın önündeki kalabalık, Yahudi ve solcu entelektüeller tarafından yazılmış kitapları yakıyor. Hitler'in propaganda ve halkla ilişkiler bakanı Joseph Goebbels niyetlendikleri şekliyle Almanya'nın “yeniden eğitilmesi” hakkında konuşuyor.

Deşifre Edilmiş Metin

Almanya'daki diğer üniversite kentleri gibi, Berlin'de de “Alman olmayan” (Almanlığa Uygun Olmayan) kitaplarla ahlaka aykırı kitaplar öğrenciler tarafından bir araya getirildi ve yakıldı. Berlin Opernplatz'daki Şenlik Ateşi. İmpratorluk (Reich) Bakanı Dr. Goebbels gençliğe hitap ediyor. “Genç öğrenciler, Alman hanımefendiler ve beyefendiler, abartılmış Yahudi entelektüelizminin devri sona ermiştir. Alman devriminin zafere ulaşması, Almanların önünü açtı ve gelecekteki Alman vatandaşı sadece kitaplarla kalmayacak. Belli bir karaktere sahip olacak. Sizi işte bu nedenle eğitmek istiyoruz. Genç yaşta hayatın acımasız gözlerine doğrudan bakacak cesaretiniz olsun diye. Ölümün saygısını kazanabilmeniz için ölüm korkusunu reddedin diye. İşte bunlar gençliğin görevidir ve sizler bu geç vakitte bile geçmişin entelektüel saçmalıkları ateşe vermekle en iyisini yapıyorsunuz. Bu yaptığınızla güçlü, büyük ve sembolik bir taahhüt altına giriyorsunuz. Kasım Cumhuriyeti temellerinin altüst edildiğini dünyaya gösterme taahhüdü, ancak küllerden yeni, zafere koşan bir ruh doğacaktır". (Berlin, Opernplatz)


Etiketler


  • National Archives - Film

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.