Abraham Soep

Abraham Soep

Doğum: 17 Nisan 1892

Amsterdam, Hollanda

“Bram” olarak tanınan Abraham, dindar bir Yahudi ailenin çocuğu olarak Amsterdam’da dünyaya geldi. Bram, liseden mezun olduktan sonra babasıyla birlikte elmas işine girdi. 1924 yılına kadar Bram ve karısı Tonie’nin üç çocuğu oldu. Bram, Amsterdam Yahudi topluluğunun başkanı olarak görev yaptı.

1933–39: Soep ailesinin geniş ve rahat bir evi vardı. Bram ve karısı sık sık yurtdışı seyahatine çıkardı ve her yaz ailece Zandvoort’ta deniz kıyısında bir ev tutarlardı. Bram’ın oğlu Benno, 1937 yılında elmas işinde babasına katıldı.

1940–44: Almanlar 1940 yılında Hollanda’yı işgal etti. Abraham, bir yıl sonra Nazilerin uygulamaya koyduğu Hollanda Yahudi konseyine atandı. Soep ailesi, 1944 yılında sürgün edildi ve sonunda Bergen–Belsen kampına gönderildi. Almanlar, burada bir elmas fabrikası kurmak için Abraham’ın uzmanlığından faydalanmak istiyordu. Elmas planı suya düşünce elmas çalışanları ölüm kamplarına sürüldü. Almanlar, hâlâ iş bağlantılarına ihtiyaç duydukları için—ne olur ne olmaz mantığıyla—yalnızca Soep ailesini ve başka bir aileyi sağ bıraktılar.

Sovyetler ilerlerken Bram ve diğer mahkumlar, batıya giden trenlere bindirildi. Nisan 1945’te, yolda Amerikalılar tarafından kurtarıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.