Alice Lok

Alice Lok

Doğum: 7 Şubat 1929

Budapeşte, Macaristan

Alice, Macaristan’ın Avusturya sınırı yakınlarındaki Sarvar kasabasında büyüdü. Kendisinden küçük kız kardeşi ve bir ablası vardı. Babası ailenin halı dokuma ve ithalat-ihracat işinde çalışıyordu. Sık sık Budapeşte ofislerine gitmek için seyahat ederdi. Alice’in büyükbabası cemaat lideriydi ve Sarvar’daki sinagoglardan birinin başkanıydı.

1933–39: Büyükbabamla çok özel bir ilişkim vardı. Ona hayrandım. İnsanlar ne zaman başları sıkışsa yardım için ona gidebileceklerini bilirdi. Yahudi yetimleri sık sık evimize yemeğe davet ederdi. Her Sebt’te evimiz, birlikte kutsal metinleri çalışmak için gelen misafirlere açıktı. Büyükbabamın anlattığı masalları dinlemeyi çok severdim. Benden anlattığı masalları yazmamı isterdi.

1940–44: Nisan 1944’te, ben 15 yaşındayken Almanlar Sarvar’ı işgal etti ve bir getto kurdu. İki ay sonra annem ve kardeşlerimle birlikte Auschwitz’e sürüldük. Oraya varınca 15 yaş ve altındaki çocuklarla birlikte bir kampa gönderildim. Her yerde kız kardeşim Edith’i aradım ve onu bulunca bir mesaj yolladım. Edith mucizevî bir şekilde bulunduğum kamptaki biriyle yer değiştirdi. Her Cuma akşamı Sebt’te tuvalette gizlice bir araya gelip dua ederdik. Dua ederken başka çocuklar da bize katılırdı.

Kurtulduktan iki gün sonra, Alice’in kız kardeşi Kızıl Haç Hastanesi’ne götürüldü. Alice onu bir daha hiç görmedi. Alice, savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve sanatçı oldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.