Benjamin Soep

Benjamin Soep

Doğum: 2 Mart 1919

Amsterdam, Hollanda

Ailesi ve arkadaşları tarafından "Benno" adıyla çağrılan Benjamin, Amsterdam’da dindar bir Yahudi ailesinde büyüdü. Benno'nun babası başarılı bir elmas üreticisiydi ve Amsterdam Yahudi cemaatinin başkanıydı. Benno’nun iki küçük kız kardeşi vardı ve pul koleksiyonu yapmayı seviyordu.

1933–39: Benno bir mağazada biraz iş tecrübesi edindikten sonra elmas işinde babasına katıldı. Yahudi kurallarına sıkı sıkıya bağlıydı. Tenis oynamayı ve kayak yapmayı çok seviyordu. 1938’de İsviçre’de kayak yaparken bir kızla tanıştı ve âşık oldu. Yahudiler için Avrupa’da şartların kötüleştiğini fark eden kız arkadaşının ailesi, 1939’da Hollanda’dan ayrılarak Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

1940–41: Benno'nun kız arkadaşı Hollanda’ya döndü ve Ekim 1940’ta evlendiler. Yeni evli çift, Filistin’de tarım işi yapmak için eğitim alan bir Yahudi mülteciyi evlerine aldı. 11 Haziran 1941’de, mülteci misafiri arayan Gestapo Benno'nun evine geldi. Naziler bir Alman’ın öldürülmesine misilleme olarak yabancı Yahudileri topluyordu. Benno kapıyı açtığında, Naziler ona kendisinin de Yahudi olup olmadığını sordu. Benno Yahudi olduğunu söyleyince, Naziler "Öyleyse sen de geleceksin" dediler.

Benno Hollanda’daki Schoorl çalışma kampına, ardından Avusturya’daki Mauthausen toplama kampına sürüldü ve 22 yaşındayken orada öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.