Chaya Medalion

Chaya Medalion

Doğum: 1915

Kozienice, Polonya

Chaya ile ağabeyi ve iki kız kardeşi, Polonya’nın merkezinde, büyük bir kayın ağacı ormanının yakınındaki bulunan Kozienice kasabasında, Yidce konuşulan dindar bir aile ortamında büyüdü. Chaya çocukken İbranice öğrendi. Polonya devlet okullarına gitti ve 14 yaşında mezun oldu. Babası, el yapımı ayakkabılar imal eden bir fabrikanın sahibiydi.

1933–39: Chaya, erkek arkadaşı Lewek Szabasson ile tanıştığı Siyonist harekette aktif rol alıyordu. Chaya ve Lewek, Kozienice’nin Lubelska ile Radomska caddelerinin kesiştiği yerde bulunan meydanda gezerdi. Evlenmeyi umuyorlardı ama Almanlar Eylül 1939’da Kozienice’yi işgal edince planları suya düştü. O yılın ilerleyen aylarında Naziler, Kozienice’de bir getto kurdu.

1940–44: Gettonun ilk günlerinde sakinleri, muhafızlara rüşvet vererek içeri eşyalar ve yiyecekler sokmayı beceriyordu. Ancak ilk yılın ardından Almanlar gettoya giriş çıkış trafiğini kısıtladığı için bu iş sona erdi. Chaya, 1942’de Kozienice’den Polonya’daki Kielce yakınlarında bulunan Wolanow çalışma kampına sürüldü. Chaya, bir hafta sonra bu sefer tifüse yakalandığı yer olan, yakınlardaki Skarzysko çalışma kampına sürüldü.

Chaya, 1942’de tifüse yenik düştü. 27 yaşında Skarzysko’da öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.