حایا مدالیون  Chaya Medalion

حایا مدالیون Chaya Medalion

تاریخ تولد: 1915

کُژینیتسه, لهستان

حایا و برادر و دو خواهرش در خانه‌ای مذهبی و ایدیش زبان (زبان یهودیان اروپا) در شهر کوژینسه واقع در مرکز شرقی لهستان در نزدیکی جنگل بزرگ درختان توس بزرگ شدند. حایا از کودکی عبری را یاد گرفت. او به مدرسه دولتی لهستانی رفت و در ۱۴ سالگی فارغ التحصیل شد. پدر او مالک کارخانه‌ی کفش‌های دست ساز بود.

۱۹۳۳-۳۹: حایا در جنبش صهیونیستی فعالیت داشت و در همانجا با دوست پسر خود لِِوِک شابسون آشنا شد. حایا و لوک در تفریح‌گاه اصلی کوژینسه که در تقاطع لوبلسکا و رادومسکا قرار داشت قدم می زدند. آنها قصد داشتند که ازدواج کنند اما نقشه های آنها پس از اشغال کوژینسه در سپتامبر ۱۹۳۹ توسط آلمان، نقش بر آب شد. کمی بعد در همان سال، نازی‌ها، یک محله‌ی یهودی در کوژینسه برپا کردند.

۱۹۴۰-۴۴: در روزهای نخست در گتو، ساکنان با رشوه دادن به سربازان، کالا و خوراک به صورت قاچاق وارد می‌کردند اما پس از پایان سال اول با محدود کردن آمد و شد توسط آلمان، این کار غیرممکن شد. در ۱۹۴۲، حایا از محله‌ی یهودی‌های کوژینسه به اردوگاه کار وولانو در نزدیکی کِیلتسه در لهستان تبعید شد. پس از یک هفته، حایا دوباره تبعید شد و اینبار به اردوگاه کاری در همان نزدیکی به نام اسکارژِسکو منتقل شد که در آنجا به تیفوس مبتلا شد.

حایا در ۱۹۴۲، هنگامی که ۲۷ سال داشت در اثر تیفوس در اسکارژِسکو درگذشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.