Chil Meyer Rajchman

Chil Meyer Rajchman

Doğum: 14 Haziran 1914

Lodz, Polonya

Chil, bir sanayi şehri olan Lodz'da yaşayan Yahudi bir ailenin altı çocuğundan biriydi. Annesi, II. Dünya Savaşı'ndan önce öldü ve aileyi büyütme işi babasına kaldı. Chil'in babası aileyi geçindiremiyordu, bu yüzden en büyük erkek çocuk olarak Chil, kız ve erkek kardeşlerinin bakımına destek olmak için işe gidiyordu.

1933–39: 1 Eylül 1939’da Almanlar Polonya’yı işgal etti. Küçük kız kardeşimle Varşova'nın 16 kilometre güneybatısındaki küçük bir kasaba olan Pruszkow'a kaçtık. Orada Yahudilere daha az kısıtlama uygulanıyordu. Bir getto vardı ama etrafı çevrilmemişti. Haftanın üç günü demiryolu çalışma kampına götürülüp zorla çalıştırılıyorduk ve sık sık dövülüyorduk. Naziler demiryolu tugayını tasfiye edince Varşova gettosuna sürüldüm.

1940–45: Varşova gettosundaki birkaç aydan sonra önce Lublin'e ve ardından 1942'de Treblinka imha kampına aktarıldım. Varınca bir muhafızın "Berber olan var mı?" diye bağırdığını duydum. Kaybedecek bir şeyim olmadığı için "Ben." diye cevapladım. Elime makas tutuşturulup gaz odalarına yollandım. Birden, hücrenin sonundaki bir kapı açıldı ve bağıran muhafızlar çıplak kadınları odaya ittirip zorla oturttular. Saçlarını beş hamlede kesip, saçları bir çantaya attım ve gaz verilmeden odayı terk ettim.

Ağustos 1943'te bir isyan sırasında Chil, Treblinka'dan kaçtı. 17 Ocak 1945'te Sovyet ordusu tarafından özgürlüğüne kavuşturulana kadar saklandı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.