Desider (Dezso) Nemeth

Desider (Dezso) Nemeth

Doğum: 8 Haziran 1899

Szentes, Macaristan

Desider ve kız kardeşleri Margit ile Barbara, orta sınıf bir Yahudi ailenin çocukları olarak dünyaya geldi. Güneydoğu Macaristan’da Szeged şehrine 48 kilometre mesafede bulunan Szentes kasabasında yaşıyorlardı. Desider’in Szentes’te bir diş muayenehanesi vardı. Komşu Hodmezovasarhely kasabasından gelen Barbara Kertesz ile evlendi.

1933–39: Artık Maria adından bir kızımız var. Muayenehanede çok yoğunum ve her kesimden hastam var. Muayenehanemi doğduğum kasabada açtığıma seviniyorum çünkü arkadaşlarım ve ailem burada ve kendi toplumumda çalışmaktan keyif alıyorum. Karım, muayenehanemin iki katı büyüklüğünde bir ev buldu bize.

1940–44: Almanların Mart 1944’te Macaristan’ı işgal etmesinin üzerinden beş ay geçmişti. Ailem ve ben, Szeged’in spor sahaları ve tuğla fabrikalarındaki geçici gettolara sürülen binlerce Yahudinin arasındaydık. Oradaki insanların çoğu çocuklar, yaşlılar ve kadınlardı. Bir ay sonra Strasshof çalışma kampı üzerinden trenle Doğu Avusturya’daki çiftçilikle uğraşan Goestling an der Ybbs köyünde bulunan bir çalışma kampına gönderildik.

Nisan 1945’te Desider ve ailesi, ABD kuvvetleri bölgeye ulaşmadan birkaç gün önce geri çekilen SS askerleri tarafından Goestling an der Ybbs’de vurularak öldürüldü. Desider 46 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.