Dora Rivkina

Dora Rivkina

Doğum: 7 Kasım 1924

Minsk, Belarus

Dora, Belarus’un başkenti Minsk’te yaşayan bir Yahudi ailenin üç kızından ortanca olanıydı. II. Dünya Savaşı’ndan önce şehrin üçte birinden fazlası Yahudiydi. Dora ve ailesi Minsk’in merkezindeki Novomesnitskaya Sokağı’nda yaşıyordu. Dora’nın babası mobilya imal eden, devlete ait bir fabrikada çalışıyordu.

1933–39: Dora genç bir kızken sporla yakından ilgileniyordu ve yüzme ile dansta mükemmeldi. İkinci sınıftayken Yeni Yıl gösterisinde başrolde dans etmek üzere seçildi. Ayrıca, Sovyet tarihi dersleri veren ve kamp gezileri düzenleyen bir Sovyet gençlik örgütü olan Genç Öncüler’in de üyesiydi.

1940–43: İşgalci Almanlar, 1941’de Minsk’e ulaştı ve Dora’nın ailesine Minsk gettosuna gitmeleri emredildi. 1943’te getto boşaltılınca 19 yaşındaki Dora bir nakil sırasında kaçtı ve partizanlara katıldı. Ancak Almanlar, kısa sürede grubu yakaladı. Muhafızlar, gruptakilere Yahudileri göstermelerini emredince başta herkes suskun kaldı. Ama bir muhafız konuşmazlarsa hepsini vurmakla tehdit edince bir kadın Dora’yı işaret etti. Almanlar Dora’nın ellerini bağladı, boynuna bir taş astı ve nehre atıp vurarak öldürdü.

Partizan grubunda bulunmuş olan bazı genç kızlar, daha sonra Dora’nın ölümünü kız kardeşi Berta’ya, Dora’nın ailesinin hayatta kalan tek üyesine anlattı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.