Eugeniusz Rozenblum

Eugeniusz Rozenblum

Doğum: 16 Ekim 1923

Lodz, Polonya

Eugeniusz'un anne babası 1922 yılında Sovyetler Birliği’nde evlendi. Babasının burada bir dokuma fabrikası vardı. “Burjuva” oldukları için Sovyetler tarafından tutuklanmaktan korkan Eugeniusz’un anne babası, Eugeniusz’un doğum yeri olan Polonya’ya kaçtı.

1933–39: Orta öğrenim öğrencisiydim ve Polonya’daki bir üniversiteye ya da Filistin’deki İbrani Üniversitesine girmek için hazırlanıyordum. Almanların 1939 yılında Lodz’u işgal etmesi yüzünden tahsilim yarıda kesildi. İşgalden bir ay sonra bir Alman askeri kapımıza dayandı ve bazı mücevherleri çalmaya kalkıştı. Danua cinsi köpeğim Rex, askere saldırdı ama onu engelledim. Asker bizi şikayetçi olmakla tehdit etti ama onu etmemesi için ikna ettik. Rex’i gözlerimin önünde vurdu.

1940–44: Lodz’lu Yahudiler 1940 yılında bir gettoya sürüldü. Annemle babam orada öldü. 20 yaşımda yapayalnız kalmıştım. 1944 yılında gettodaki başka kişilerle birlikte bir sığır vagonuna koyuldum. Birkaç gün sonra Auschwitz’e vardık. İki hafta sonra Dachau kampına gönderildim. Burada kan zehirlenmesine yakalandım. Bir doktor, ayak parmaklarımı kesmesi gerektiğini söyledi. Doktor operasyona başlamadan hemen önce masadan inip koşmaya başladım. Büyükçe bir taşa bastım ve neyse ki cerahat ayağımdan aktı ve iyileştim.

Eugeniusz, savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Büyük ailesindeki 70 kişiden sağ kalan tek kişi oydu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.