ایگنیوش رُزنبلوم Eugeniusz Rozenblum

ایگنیوش رُزنبلوم Eugeniusz Rozenblum

تاریخ تولد: ۱۶ اکتبر ۱۹۲۳

لودز, لهستان

والدین ایگنیوش در سال ۱۹۲۲ در اتحاد شوروی ازدواج کردند. پدرش در آنجا یک کارخانه‌ی پارچه بافی داشت. والدین ایگینیوش از ترس دستگیری به دلیل طبقه‌ی متوسط بودن به لهستان فرار کردند. وی در آنجا متولد شد.

۱۹۳۳-۳۹: من دانش آموز دبيرستان بودم و خود را برای وارد شدن به دانشگاهی در لهستان یا در دانشگاه عبری در فلسطین آماده می‌کردم. اشغال لودز توسط آلمانی‌ها در سال ۱۹۳۹ تحصیل من را دچار وقفه کرد. یک ماه بعد از اشغال، یک سرباز آلمانی به خانه‌ی ما آمد و سعی کرد مقداری جواهرات بدزدد. سگ ما، یک سگ دانمارکی که اسمش رکس بود حمله کرد اما من او را مهار كردم. سرباز ما را تهدید کرد که علیه ما اقدام می‌کند ولي ما او را قانع کردیم که این کار را نکند. او جلوی چشمان من به رکس شلیک کرد.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۰ یهودیان لودز به زور به محله‌ی یهودیان فرستاده شدند. والدین من، هر دو در آنجا درگذشتند. در سن ۲۰ سالگی من تنها شدم. در سال ۱۹۴۴ من با بقیه‌ی ساکنان محله‌ی یهودیان سوار بر ماشین حمل دام شدم. بعد از چند روز به آشویتس رسیدیم. دو هفته بعد من به اردوگاه داخائو فرستاده شدم. در آنجا دچار مسمومیت خونی شدم. پزشكی به من گفت که مجبور است انگشت پای من را قطع کند. درست قبل از اینکه کارش را شروع کند، از روی میز پریدم و فرار کردم. من روی سنگ بزرگی قدم گذاشتم و خوشبختانه تمام چرک و عفونت از پای من خارج شد و بهبود یافتم.

بعد از جنگ، ایگنیوش به ایالات متحده مهاجرت کرد. او تنها بازمانده‌ی خانواده‌ی بزرگ ۷۰ نفری خود بود.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.