Frederick Dermer

Frederick Dermer

Doğum: 1925

Viyana, Avusturya

Frederick, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası o bebekken öldü. Frederick ve annesi, Frederick'in dul büyükbabasıyla birlikte bir apartmana taşındı. Genç delikanlı Frederick, Viyana’da bir devlet okuluna gitti.

1933–39: Frederick hareketli bir çocuktu. Bir keresinde büyükbabası ona bakıcılık yaparken, Frederick ipek bir abajuru paraşüt olarak kullanıp gardrobun tepesinden atlamıştı. Bu, Frederick’in büyükbabasının yaptığı son çocuk bakıcılığıydı. Almanya, Avusturya’yı (Anschluss) işgal ettiğinde Frederick 13 yaşındaydı. Frederick’in Nazilerden korkan annesi, Frederick’in teyzesiyle birlikte Hollanda üzerinden gizlice Belçika’ya kaçmaları için plan yaptı.

1940–42: Brüksel’de yaşayan yasadışı mülteciler olarak, Dermer’ler Yahudi topluluğu tarafından gözetildi. Annesine destek olmak isteyen Frederick, yasadışı olarak bir dericide çalışarak cüzdan ve kemer gibi eşyalar işledi. Almanlar 1940 yılında Belçika’yı işgal etti. Frederick 1942 yılında Alman yetkililerden, “çalışma” görevine başlamasını belirten bir celp aldı.

Frederick, celbe uyup gittikten sonra hemen sürgün edildi. 17 yaşında hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.