Gertrud Teppich

Gertrud Teppich

Doğum: 12 Şubat 1880

Berlin, Almanya

Gertrud Herz adıyla dünyaya gelen Gertrud, Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan Yahudi bir ailenin üç çocuğundan biriydi. Gertrud, yirmili yaşlarının başında Richard Teppich’le evlendi ve çiftin iki kızları oldu. Richard, kuru temizleme işi yapıyordu ve işin sahibiydi.

1933–39: Gertrud, kocası 1931’de ölünce Berlin’deki apartmanlarında kalmaya devam etti. 1938 yılında, Naziler iktidara geldikten beş yıl sonra Gertrud’un büyük kızı Ilse, ailesiyle birlikte Amsterdam’a kaçtı. Bir yıl sonra, küçük kızı iş için İsviçre’ye gidebildi ve Nazi Almanyası’na geri dönmek yerine orada kaldı. Gertrud, Berlin’de tek başına kalmıştı.

1940–42: Savaş sırasında, Nazi hükümleri Alman Yahudilerini mobilyalarını ve eşyalarını “Aryanlara” satmaya, sonra da bu malların gelirini Nazi hükümetine teslim etmeye (Aryanlaştırma) zorladı. Gertrud’un görümcesi “Aryan” bir Almandı ve Gertrud’un mobilya satın almasına yardım etmişti. Bu sayede Gertrud eşyalarını elinde tutabildi. Gertrud, Kasım 1942’de sürgüne yollandığına dair bir tebligat aldı.

Gertrud, 18 Kasım 1942 günü sürgün edilmemek için intihar etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.