گرترود تپیش  Gertrud Teppich

گرترود تپیش Gertrud Teppich

تاریخ تولد: ۱۲ فوریهٔ ۱۸۸۰

برلین, آلمان

گرترود با نام خانوادگی هرتز، یکی از سه فرزند خانواده‌ای یهودی بود که در برلن پایتخت آلمان زندگی می‌کردند. گرترود در اوایل بیست سالگی خود، با ریچارد تپیش ازدواج کرد و این زوج دارای دو دختر شدند. ریچارد صاحب یک خشکشویی بود.

۱۹۳۳-۳۹: وقتی همسر گرترود در سال ۱۹۳۱ کشته شد، او در آپارتمان خود در برلن ماند. پنج سال بعد در سال ۱۹۳۸، نازی‌ها به قدرت رسیدند، دختر بزرگ گرترود، ایلس و خانواده‌ی وی به آمستردام گریختند. یک سال بعد کوچکترین دختر وی برای کار به سوئیس رفت و همانجا ماند. گرترود در برلن تنها ماند.

۱۹۴۰-۴۲: در طول جنگ، بر طبق احکام نازی‌ها، یهودیان آلمان مجبور شدند مبلمان و اموال خود را به "آریایی‌ها" بفروشند و عواید آن را به دولت نازی [آریایی سازی] بازگردانند. زن برادر گرترود که آلمانی "آریایی" بود، با خرید مبلمان گرترود به وی در حفظ اموال خود کمک کرد. در نوامبر سال ۱۹۴۲ گرترود نامه‌ای دریافت کرد که خبر از تبعید او می‌داد.

در ۱۸ نوامبر سال ۱۹۴۲، گرترود به جای تبعید خودکشی کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.