Golda (Olga) Bancic

Golda (Olga) Bancic

Doğum: 10 Mayıs 1912

Chisinau, Romanya

Olga, o zamanlar Rus İmparatorluğu’na dâhil olan Bessarabia ilinde yaşayan geniş bir Yahudi ailesinde dünyaya geldi. 1918’de il Romanya tarafından ilhak edildi. Olga ilk defa 12 yaşındayken, çalıştığı şilte fabrikasında yapılan greve katıldığı için tutuklandı. Yaşı küçük olmasına rağmen hapse atıldı ve dövüldü.

1933–39: Olga yerel işçi birliğinin etkin ve sesi çokça duyulan bir üyesiydi. O kadar sık tutuklanıp hapsediliyordu ki artık bunu sadece bir iş tehlikesi olarak görüyordu. 1938’de Fransa’ya gitti ve Fransız solcularla birlikte çalışarak faşizme karşı mücadelelerinde İspanyol Cumhuriyetçilere silah sevkiyatına yardım etti. Almanların 1939’da Polonya’yı işgal etmesinden hemen önce, küçük kızı Dolores doğdu.

1940–44: Fransa 1940’ta Alman ordusuna teslim oldu. Olga kızının güvende olacağı bir Fransız aile bularak, Almanlarla savaşmak üzere silahlı direniş grubu Franc-Tireurs et Partisans’a katıldı. Bombalar yaptı ve Alman birlikleri ile malzemelerini taşıyan trenleri raydan çıkarmak için kullanılan patlayıcıların ulaştırılmasına yardım etti. 6 Kasım 1943’te bir Gestapo toplaması sırasında tutuklandı. İşkence gördü. Ancak hiçbir bilgi vermedi. Ölüme mahkûm edildikten sonra dahi onu sorgulamaya ve işkence etmeye devam ettiler.

Olga Stuttgart’ta bir hapishaneye nakledildi. Burada tekrar yargılanarak bir kez daha ölüm cezasına çarptırıldı. 10 Mayıs 1944’te, 32. doğum gününde başı kesilerek infaz edildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.