گولدا (اولگا) بانچیچ  Golda (Olga) Bancic

گولدا (اولگا) بانچیچ Golda (Olga) Bancic

تاریخ تولد: ۱۰ مهٔ ۱۹۱۲

کیسناو, Chisinau رومانی

اولگا در یک خانواده‌ی پر جمعیت یهودی در استان بسارابیا که آنزمان قسمتی از امپراتوری روسیه بود به دنیا آمد. در سال ۱۹۱۸، این استان ضمیمه‌ی رومانی شد. وقتی که اولگا ۱۲ سال داشت، برای نخستین بار به جرم شرکت در اعتصاب کارخانه‌ی تشک سازی که در آن کار می‌کرد، دستگیر شد. علارغم کم سن بودنش، او را زندانی کردند و مورد ضرب و شتم قرار دادند.

۱۹۳۳-۳۹: اولگا عضو فعال و پر تکاپوی سازمان کارگران محلی بود. او به دلیل دستگیری و زندانی شدن مکررش دستگیری‌ها را صرفاً به عنوان بخشی از حوادثِ حین کار تلقی می‌کرد. اولگا در سال ۱۹۳۸ به فرانسه سفر کرد و در آنجا شروع به همکاری با چپ گرایان فرانسوی کرد تا برای نبرد با فاشیسم به جمهوریخواهان اسپانیا از طریق دریا اسلحه برساندند. درست پیش از حمله‌ی آلمانی‌ها به لهستان در سال ۱۹۳۹، او دختری به دنیا آورد و نامش را دولورس گذاشت.

۱۹۴۰-۴۴: فرانسه در سال ۱۹۴۰ به دست ارتش آلمان افتاد. اولگا دختر خود را به یک خانواده‌ی فرانسوی سپرد تا از او مراقبت کنند و خود برای مبارزه با آلمانی‌ها، به یک گروه مقاومت مسلحانه به نام “Franc-Tireurs et Partisans” پیوست. او ضمن سرهم کردن بمب، در حمل و نقل مواد منفجره‌ای که برای از خط خارج کردن قطارهای حامل سربازان آلمانی و لوازم ضروریشان، کمک می‌کرد. اولگا در ۶ نوامبر ۱۹۴۳ طی دستگیری جمعی از سوی نیروهای گشتاپو دستگیر شد. او به رغم این که مورد شکنجه قرار گرفت، هیچ اطلاعاتی را افشا نکرد. حتی پس از اینکه وی به مرگ محکوم شد، بازجویی و شکنجه او همچنان ادامه یافت.

اولگا به یک زندان در اشتوتگارت منتقل شد، و پس از محاکمه‌ی مجدد، بازهم به مرگ محکوم شد. در ۱۰ مه ۱۹۴۴، در سی و دومین سال تولد اولگا، سر از تن او جدا کردند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.