Hans Rudelsheim

Hans Rudelsheim

Doğum: 1922

Kampen, Hollanda

Hans, küçük bir Hollanda kasabası olan Kampen’de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası terzilik yapıyordu ve Hans’a terzilik zanaatını öğretti.

1933–39: Hans hem becerikli bir terziydi hem de başarılı bir piyanist. Neredeyse her konuyu araştıran Hans, kitap okumayı sever, güncel olayları takip ederdi.

1940–43: Ocak 1942’de Flemenk bölgelerindeki Yahudilerin Amsterdam’da iskan edilmeleri emredilince, Rudelsheim’lar bu emre uydu. 1943 yılı başlarında, Leiden yakınlarındaki bir Hristiyan ailenin yanında saklanan Hans, arkadaşı Ina’yı ziyaret etmek için gizlice kaçtı. Hiç hesapta yokken bir Alman, Ina’nın kapısına dayandı. Hans, banyo dolabındaki çamaşırların arkasına saklandı. Alman, evi aradı ve banyoya geldiklerinde Ina dolabın kapısı açıp, mümkün olduğu kadar sıradan bir şekilde “...bu da dolap” dedi. Başka kimsenin bulunmadığına ikna olan Alman, evi terk etti.

Mart 1943’te Hans ele verildi. Bir toplama kampına sürüldü ve orada hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.