Henry Maslowicz

Henry Maslowicz

Doğum: 25 Aralık 1940

Wierzbnik-Starachowice, Polonya

Henry’nin Yahudi anne babası, ailelerinin 150 yıldır yaşadığı bir Polonya kasabasında ikamet ediyordu. Yahudi toplumu, Polonyalı komşularıyla iyi ilişkiler içindeydi. Hükümet, 1930’lu yılların ortasında Polonya’yı kaplayan antisemitizm dalgası sırasında Yahudilerden alışverişi boykot etmeyi teşvik ettiğinde yerel Polonya nüfusu, hükümetle iş birliğini reddetti.

1933–39: Ben doğmadan önceki yıllarda babamın demir ve kömür fabrikası varmış. Almanlar 5 Eylül 1939 günü Wierzbnik’i işgal etmiş. Bazı Yahudiler kaçmış, anne babamın da aralarında bulunduğu çoğu geride kalmış.

1940–44: Naziler, Mayıs 1940’ta bir getto kurmuş. Ben de sekiz ay sonra o gettoda doğmuşum. 1942 yılında gettonun boşaltılacağını öğrenen babam, Krakov’daki bir Katolik manastırına saklanmam için ayarlamalar yapmış. Belki de manastır bombalanacağı için sokağa bırakıldım. 3 yaşındaydım. Beni bir kadın alıp bir şekerci dükkânının tavan arasına götürdü. Karanlıktı ve yalnızdım. Gördüğüm tek kişi, karnımı doyuran ve bana haç işareti yapmayı öğreten o kadındı. Kendimi adımı ya da neden tavan arasında olduğumu bilmiyordum.

Henry’yi bir Yahudi sosyal hizmet görevlisi buldu ve İsrail’e götürdü. Sekiz yıl sonra babasıyla yeniden bir araya geldi ve Ekvador’a yerleşti. 1980’de Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.