هنری ماسلوویج Henry Maslowicz

هنری ماسلوویج Henry Maslowicz

تاریخ تولد: ۲۵ دسامبر ۱۹۴۰

ویرزنیک-استاراخوویتسه, لهستان

والدین یهودی هنری در شهری در لهستان که اجدادشان بیش از ۱۵۰ سال در آن قدمت داشتند، می‌زیستند. جامعه‌ی یهودیان روابط خوبی با همسایگان لهستانی خود داشتند. لهستانی‌های آنجا، در دوران موج یهویستیزی و تشویق دولت به بایکوت مشاغل یهودی از همکاری با دولت، سر باز زده بودند.

۱۹۳۳-۳۹: سال‌ها پیش از تولد من، پدرم صاحب کارخانه‌ی آهن و زغال سنگ بود. آلمانی‌ها در۵ سپتامبر ۱۹۳۹ ویرزنیک را اشغال کردند. برخی از یهودیان فرار کردند، ولی اکثراً از جمله پدر و مادر من در آنجا ماندند.

۱۹۴۰-۴۴: در ماه مه ۱۹۴۰، نازی‌ها یک گتو تأسیس نمودند. هشت ماه بعد من در آنجا به دنیا آمدم. در سال ۱۹۴۲، پدرم متوجه می‌شود که قرار است گتو تخلیه شود بنابراین ترتیب می‌دهد که من در یک دیر کاتولیک در کراکو مخفی شوم. شاید به دلیل اینکه صومعه بمب‌باران شده بود، من را در خیابان گذاشته بودند. من ۳ ساله بودم. زنی مرا در خیابان پیدا کرده و به اتاق زیر شیروانی بالای فروشگاه قنادی‌اش برد. تاریک بود و من تنها بودم. تنها شخصی که می‌دیدم این زن بود که مرا تغذیه می‌کرد و به من یاد داد که علامت صلیب را بسازم. نام خود را نمی دانستم یا دلیل بودنم در این شیروانی را نمی‌فهمیدم.

هنری توسط یک ممدکار اجتماعی یهودی پیدا شد و به اسرائیل برده شد. هشت سال بعد او به پدرش پیوست و در اکوادور سکونت یافت. در سال ۱۹۸۰ وی به ایالات متحده نقل مکان کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.