Herschel Rosenblat

Herschel Rosenblat

Doğum: 1916

Varşova, Polonya

Herschel, Yidce konuşan Yahudi bir ailenin üç oğlundan en büyüğüydü. Herschel çocukken ailesi büyük bir Yahudi nüfusunun yaşadığı sanayi kenti Radom'a taşındı. 1930'da Herschel okulunu bitirdi ve babasına ayakkabı imalatı işinde yardım etmeye başladı. Bir arkadaşının yardımıyla daha sonra boyacı olarak tam zamanlı bir iş buldu.

1933–1939: Herschel boyacılık işine iki yıl sonra, 20 yaşında Polonya süvarî ordusuna alındığında ara verdi. Ağustos 1939'da Almanya Polonya'ya saldırma tehdidinde bulunduğunda, Herschel tekrar askere çağırıldı. Almanya Polonya'yı işgal ettiğinde savaş esiri olarak ele geçirilmekten kurtuldu ve evine döndü. Almanlar ağabeyi Itzık'i dövdüğünde borç para alarak Sovyet işgali altındaki Polonya'daki Slolim kasabasına kaçtı.

1940–1941: Slolim'de Herschel tekrar boyacılığa başladı. Ancak 1941'de iş sırasında yapı iskelesinden düşerek bacağını kırdı. 22 Haziran 1941'de Almanlar Sovyetler Birliği'ni işgal ettiğinde Herschel hastanedeydi. Üç gün sonra ise, Alman birlikler Slonim'e girdi. Arkadaşlarının çoğu bu arada üç günlük sürede kaçmayı başardıysa da, Herschel çaresizlik içinde hastanede yatıyordu. Alman savaş birlikleri Sovyet Birliği'nin içlerine ilerlemesini sürdürürken, arkalarından Yahudileri öldürmek için Mobilize Katliam Birlikleri geldi.

Slonim'de hastanedeki diğer hastalarla birlikte, Herschel vurularak öldürüldü ve hasta yatağında öldü. Öldürüldüğünde 25 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.