Ilse Silten

Ilse Silten

Doğum: 23 Şubat 1909

Berlin, Almanya

Ilse Teppich adıyla dünyaya gelen Ilse, Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan Yahudi bir ailenin iki kız çocuğunun büyük olanıydı. Babası şehirde kuru temizleme işi yapıyordu. Ilse, ortaokulu bitirince fotoğrafçılık eğitimi alacağı İsviçre’deki bir görgü okuluna gönderildi. 1931’de Fritz Silten’le evlendi.

1933–39: Ilse, 1933’te çiftin Gabriele adındaki tek çocuğunu doğurdu. Beş yıl sonra babası Naziler tarafından iş yerini yok pahasına bir “Aryan” Almanına (Aryanlaştırma) satmaya zorlanınca Fritz, ailesini Berlin’in dışına taşımaya karar verdi. Amsterdam’a gitti. Bir eczane açtı ve Ilse ile kızlarını getirtti. Fritz’in annesi Marta, bir yıl sonra onlara katıldı.

1940–44: Mart 1940’te Alman birlikleri Amsterdam’ı işgal etti. Kısa bir süre sonra Ilse’nin kocası, Almanların kurduğu Yahudi konseyine atandı. Amsterdamlı Yahudilerin çoğunluğu, şehirdeki bir gettoda toplandı ancak Ilse ve ailesinin kendi apartman dairelerinde kalmasına izin verildi. Haziran 1943’te Silten’ler Westerbork geçici kampına gönderildi. Bir ay sonra Ilse’nin kayınvalidesi, sürgün edilmek yerine intiharı tercih etti. 1944 yılı başlarında Ilse ve ailesi, Çekoslovakya'daki Theresienstadt gettosuna sürüldü.

Ilse, Fritz ve Gabriela, Mayıs 1945’te Sovyet birlikleri Theresienstadt’ı ele geçirince serbest kaldı. Silten ailesi, aynı yıl Haziran ayında Amsterdam’a geri döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.