Isaac Sandler

Isaac Sandler

Doğum: 1894

Vachnovka, Ukrayna

Isaac, Sovyetler Birliği’ndeki Ukrayna’ın Vachnovka köyünde yaşayan bir Yahudi ailenin altı çocuğundan biriydi. Isaac, 1920’lerin ortasında evlendi ve Ukrayna’nın başkenti Kiev’e taşındı.

1933–39: Isaac, Kiev’de boyacılık yaptı. Hristiyan bir Ukraynalı kadınla evlendiği için bu birlikteliğin Yahudi kanunlarını çiğnediğine inanan bazı akrabaları tarafından dışlanmıştı. Isaac, ailesinin “yüz karası” olarak görülüyordu.

1940–41: Isaac, Almanya Haziran 1941’de Sovyetler Birliği’ni işgal edince Kızıl Ordu tarafından Kiev müdafaasını destekleyen bir istihkam birliğinde görev yapmak üzere askere alındı. O yılın Eylül ayında Almanlar, Kiev’e ilerlerken tugayı esir alındı. Alman komutanı esirleri sıraya dizerek tüm Yahudilerin ve siyasi komiserlerin üç adım öne çıkmasını emretti. Isaac öne çıktı.

Alman komutanı, daha sonra diğer esirlere onların “hayatına son vermesini” emretti. Sovyetlerden biri tozluklarını çıkardı ve Isaac’ın arkasına geçerek onu boğdu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.