Ісаак Сендлер

Ісаак Сендлер

Народився (-лася): 1894

Вахнівка, Україна

Ісаак Сендлер (1894 р. н.) виріс у багатодітній єврейській родині в українському селі Вахнівка (Вінницька область). У середині 1920-х років Ісаак одружився з українкою-християнкою. Деякі родичі Ісаака вважали, що цей союз порушує традиційний єврейський закон, і тому відвернулися від нього. Проте шлюб Ісаака репрезентував тенденцію до зростання числа змішаних шлюбів у 1920- 30-х роках: в Українській РСР частка єврейських чоловіків, що одружилися з неєврейськими жінками, зросла більш ніж у чотири рази до 18,1 % у період з 1924 по 1939 рік. Подружжя переїхало до Києва, де Ісаак влаштувався працювати маляром.

Коли в червні 1941 року німецька армія вторглася до Радянського Союзу, Ісаака мобілізували до Червоної Армії. Він служив в інженерному підрозділі, який працював над укріпленням оборони Києва. Під час наступу на Київ у вересні нацисти захопили бригаду Ісаака. Німецький командир вишикував полонених і наказав усім євреям і політичним комісарам вийти на три кроки вперед. Ісаак вийшов уперед. Потім командир наказав іншим полоненим «покінчити з ними». Один із його радянських товаришів-полонених зняв онучі й задушив Ісаака ззаду.

Страчуючи захоплених комісарів, німецький командир виконував нацистський військовий «Наказ про комісарів». Німці жорстоко поводилися зі всіма радянськими військовополоненими, не тільки з євреями та комісарами  . Нацисти розглядали радянських військовополонених як расово неповноцінних «недолюдей» та агентів більшовизму. Як результат, радянські військовополонені складали другу за чисельністю групу жертв нацистів. Загинуло близько 3,3 мільйонів радянських військовополонених — або близько 57 відсотків полонених.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.