Jan-Peter Pfeffer

Jan-Peter Pfeffer

Doğum: 3 Mayıs 1934

Amsterdam, Hollanda

Jan-Peter'in babası Heinz, Hollandalı Yahudi Henriette De Leeuw'la evli bir Alman Yahudi'siydi. Nazi diktatörlüğünden ve Heinz'in amcasının toplama kampında öldürülmesinden dolayı korkan aile Henriette dokuz aylık hamileyken Hollanda'ya göç etti. Amsterdam'a yerleştiler.

1933–1939: Jan-Peter ailesinin Hollanda'ya gelmesinden kısa süre sonra doğdu. Kardeşi Tommy dünyaya geldiğinde Jan-Peter 18 aylıktı. 1939'da Jan-Peter'in babasının ebeveynleri ve kardeşi Alman mülteciler olarak Hollanda'ya geldi. Jan-Peter ve Tommy ana dilleri olarak Lehçe konuşurlardı ve genellikle annelerinin sayfiyedeki evlerinde zaman geçirirlerdi.

1940–1944: Mayıs 1940'ta Almanlar Amsterdam'ı işgal etti. Alman işgaline karşın, 6 yaşındaki Jan-Peter, günlük hayatında pek fazla bir değişim hissetmedi. Ancak dokuzuncu yaş gününden hemen sonra, Almanlar büyükannesini Westerbork kampına gönderdi. Altı ay sonra Jan-Peter ve ailesi de bu kampa gönderildi. Fakat büyükanneleri artık orada değildi. Kışın Pfeffer ailesi Jan-Peter'in üşüdüğü, korktuğu ve aç kaldığı uzaktaki Thresienstadt kampına gönderildi.

18 Mayıs 1944'te Jan-Peter ailesiyle birlikte Auschwitz'e gönderildi. 11 Temmuz 1944'te gaz odasında can verdi. Jan-Peter 10 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.