یان- پيتر ففر Jan-Peter Pfeffer

یان- پيتر ففر Jan-Peter Pfeffer

تاریخ تولد: ۳ مهٔ ۱۹۳۴

آمستردام, هلند

هِینز، پدر یان یک پناهنده‌ی یهودی آلمانی بود که با زنی یهودی‌-هلندی به نام هِنریِته دِلِیو ازدواج کرد. این زوج از ترس نازی‌های دیکتاتور و بعد از کشته‌ شدن عمو‌ی هینز در یکی از اردوگاه های کار اجباری، به هلند مهاجرت کردند. در آن زمان، هنریته نه ماهه باردار بود. آنها در آمستردام اقامت گزیدند.

۱۹۳۳-۳۹: یان- پیتر كمی بعد از ورود والدینش به هلند به دنیا آمد. او ۱۸ ماهه بود که برادرش، تامی متولد شد. در۱۹۳۹ پدر بزرگ، مادر بزرگ و عموی یان- پیتر به عنوان پناهنده از آلمان به هلند آمدند و به خانواده‌ی او ملحق شدند. یان- پیتر و تامی به زبان هلندی به عنوان زبان مادریشان صحبت می‌کردند و اغلب وقت خود را خارج از شهر در منزل خانواده‌ی مادرشان می‌گذراندند.

۱۹۴۰-۴۴: آلمانی‌ها در ماه مه ۱۹۴۰ آمستردام را اشغال کردند. علارغم اشغال کشور توسط آلمان، یان- پیتر۶ ساله تغییر زیادی در زندگی روزمره‌اش احساس نمی‌کرد. سپس، درست بعد از نهمین سالگرد تولدش، آلمانی‌ها مادربزرگش را به اردوگاهی به نام وستربورک فرستادند. شش ماه بعد، یان- پیتر و خانواده‌اش نیز به همان اردوگاه فرستاده شدند، اما مادربزرگش دیگر آنجا نبود. در طول زمستان، خانواده‌ی ففر به یک گتوی دورافتاده‌ای به نام ترزین اشتاد فرستاده شدند. در آنجا بود که یان- پیتر سرما، ترس و گرسنگی را احساس کرد.

در ۱۸ ماه مه ۱۹۴۴، یان- پیتر و خانواده‌اش را به اردوگاه آشویتس تبعید کردند. او در ۱۱ ژوئیه ۱۹۴۴ با گاز کشته شد. وی ۱۰ ساله بود.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.