Josephine Kohn Dermer

Josephine Kohn Dermer

Doğum: 1887

Viyana, Avusturya

Çok sevildiği için Pepi adıyla tanınan Josephine, erkek kardeşi ve üç kız kardeşi Viyana’da büyüdü. Babası kürk ticareti yapıyordu. Annesi ise ev hanımıydı. Pepi, evlendikten birkaç yıl sonra kocasını beklenmedik bir şekilde kaybetti ve küçük oğulları Fred’le tek başına kaldı. Oğluyla birlikte dul babasının yanına taşındı.

1933–39: Pepi, vaktinin çoğunu kız kardeşi Helene ile birlikte geçiriyordu. Helene’nin kocası Singer dikiş makinesi mümessiliydi ve 1937 yazında Pepi ile Fred, Avusturya kırsalına yaptıkları bir satış seyahatinde ona ve Helene’ye katıldı. Almanlar 1938’de Avusturya’yı ilhak edince Pepi ve Fred, Helene ve ailesiyle birlikte Hollanda üzerinden Brüksel’e kaçtı. Orada yasadışı mülteci olarak Yahudi toplumu tarafından saklandılar.

1940–42: Almanlar 1940’ta Belçika’yı işgal etti. 1942 baharında Fred Alman yetkililere teslim olmasını söyleyen bir celp aldı. Fred gitmeye karar verdi ve ona “seferberlik için çalışmak” üzere götürüleceği söylendi. Fred’nin götürülmesinin verdiği moral bozukluğuyla kızgınlığı geçmeyen Pepi, genç oğlunu da gitmekten caydıracak bir şeyler olduğuna ya da oğlunun saklanabileceğine inanmıştı.

Pepi oğlunu bir daha görmedi. 1942 sonbaharının sonlarında Brüksel’e yapılan bir saldırıda tutuklandı ve bir Nazi ölüm kampında hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.