Judith Gabriel Dichter

Judith Gabriel Dichter

Doğum: 4 Nisan 1876

Eisenstadt, Avusturya

Julie lakaplı Judith, Burgenland’da yaşayan dindar Macar Yahudisi anne babanın beş çocuğundan biriydi. Burgenland, 1921 yılına kadar Macaristan’ın parçası olan Avusturya’nın doğu vilayetiydi. Dichterler, Viyana’nın Yahudi Leopoldstadt ilçesinde bir apartmana taşındı ve iki çocuklarını burada büyüttü.

1933–39: Almanlar, Avusturya’yı (Anschluss) ilhak etti. Almanlar ilhaktan bir hafta sonra kocamı ve oğlumu götürmek için apartmanımıza geldi ama kapıyı açan olmadığı için gittiler. Birkaç ay sonra Almanlar, kocamın eczanesine ve içindeki bütün mallara el koydu (Aryanlaştırma). Çocuklarımızı Avusturya’yı terk etmeye zorladık ama kocam ve ben göç edemeyecek kadar yaşlıydık. Hem Almanlar, bizim gibi yaşlılara büyük ihtimalle dokunmazdı.

1940–42: Kocamla birlikte Çekoslavakya’daki Theresienstadt gettosuna sürüldük. Son Temmuz ayında iki yıl içinde ikinci kez Viyana’daki apartmanımızdan taşınmaya zorlandık. Özel eşyalarımızı geride bırakmamız emredildi ve çoğu bizim gibi yaşlı olan ve çoğunu tanıdığımız 1000 Yahudiyle birlikte nakledildik. En azından çocuklarımız yurt dışında güvendeydi ve Tobias’la ben hâlâ birlikteydik. Almanlar bize çalışma kampına götürüleceğimizi söylüyordu.

Julie ve kocası, 19 Eylül 1942 günü Minsk yakınlarındaki bir Alman imha kampı olan Maly Trostinets’e sürüldü. Kampa varınca öldürüldüler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.