Judith Gabriel Dichter

Judith Gabriel Dichter

Data urodzenia: 4 kwietnia 1876

Eisenstadt, Austria

Judith, nazywana Julie, była jednym z pięciorga dzieci religijnych węgierskich Żydów, urodzonym w Burgenlandzie, wschodnim kraju związkowym Austrii, który do 1921 r. należał do Węgier. Wyszła za Tobiasa Dichtera, handlarza obwoźnego z Wiednia, którego klientem był jej ojciec. Dichterowie przeprowadzili się do mieszkania w żydowskiej dzielnicy Wiednia, Leopoldstadt, gdzie wychowywali dwoje dzieci.

1933-39: Niemcy zaanektowali Austrię. Tydzień po aneksji Niemcy przyszli do mieszkania Julie, aby zabrać jej męża i syna, ale odeszli, gdy nikt im nie otworzył. Kilka miesięcy później Niemcy zajęli aptekę jej męża wraz z całą zawartością w ramach tzw. "aryzacji”. Judith i Tobias nakłonili swoje dzieci, aby wyjechały z Austrii, ale sami byli za starzy, żeby wyemigrować. Poza tym uważali, że Niemcy pewnie nie zrobią krzywdy ludziom w ich wieku.

1940-42: Judith i Tobias zostali deportowani do getta w Terezinie (niem. Theresienstadt) w Czechosłowacji. W czerwcu poprzedniego roku - po raz drugi w ciągu dwóch lat - zostali zmuszeni do wyprowadzki z ich wiedeńskiego mieszkania. Rozkazano im zostawić dobytek i dołączyć do transportu 1,000 Żydów, z których wielu było w podeszłym wieku, jak oni, i było ich znajomymi. Przynajmniej ich dzieci były bezpieczne za granicą, a Tobias i Judith wciąż byli razem. Niemcy powiedzieli im, że przeniosą ich do obozu pracy.

19 września 1942 r. Julie i jej męża deportowano do Małego Trościeńca, niemieckiego miejsca straceń pod Mińskiem. Zabito ich tuż po przybyciu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.