Julian Noga

Julian Noga

Doğum: 31 Temmuz 1921

Skrzynka, Polonya

Julian'ın Polonyalı Katolik annesi ve babası I. Dünya Savaşı’ndan önce Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş olsa da, annesi Polonya’ya dönmüş ve Julian, Güney Polonya’da büyük bir kasaba olan Tarnow yakınlarındaki bir köyde doğmuştu. Julian, annesi tarafından Skrzynka’da annesinin 1,5 dönümlük çiftliğinde büyütülürken, babası Amerika Birleşik Devletleri’nde kaldı.

1933–39: On altı yaşındayken evden ayrıldım ve Tarnow’un merkezindeki şık bir Yahudi kulübünde bulaşıkçı olarak çalışmaya başladım. Almanlar Eylül 1939’da işgal ettiğinde, köyüme geri döndüm. Orada, Skrzynka Yahudilerinden 27 kişiye (ben de tanıyordum) zorla kendi mezarları kazdırıldı ve sonra da vuruldular. Yakınlardaki bir ormanda, geri çekilen Polonya askerleri tarafından bırakılmış bir tüfek buldum ve sakladım. Ancak ihbar edildim ve Linz yakınlarında zengin bir toprak sahibinin çiftlik işlerinde çalıştırılmak üzere Avusturya’ya sürüldüm.

1940–44: Toprak sahibinin kızı Frieda’ya âşık oldum. O da bana âşık olmuştu. Babası itiraz ettiğinde başka bir çiftliğe gitti. Nazi yasalarının Polonyalılar ile Almanlar arasındaki duygusal ilişkileri yasaklamasına karşın gizli gizli görüşmeye devam ettik. Gestapo beni uyarıp "Frieda’yı tekrar görürsen asılırsın" dedi. Başka bir çiftliğe gönderildim. Ancak 19 Eylül 1941’de ben tutuklanana kadar görüşmeye devam ettik. Yakınlardaki bir hapishaneye kondum. Sonra taş ocağında ağır iş görmek üzere Flossenbürg’e aktarıldım.

Julian, 23 Nisan 1945’te Flossenbürg’den yaptırılan zorunlu yürüyüş sırasında özgürlüğüne kavuşturuldu. Savaştan sonra tekrar bir araya gelen Julian ve Frieda evlenerek ABD’ye göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.