یولیان نوگا

یولیان نوگا

تاریخ تولد: ۳۱ ژوئیهٔ ۱۹۲۱

اسکشینکا, لهستان

اگرچه والدین لهستانی و کاتولیک یولیان پیش از جنگ جهانی اول به ایالات متحده مهاجرت کرده بودند، اما مادر او به لهستان بازگشته بود و یولیان در دهکده ای نه چندان دور از شهر بزرگ تارنوف در جنوب لهستان به دنیا آمد. در حالی که پدر یولیان همچنان در ایالات متحده اقامت می کرد، مادرش او را در مزرعه ای به مساحت چهار جریب در دهکده اسکشینکا بزرگ کرد.

39-1933: من در سن 16 سالگی خانه را ترک کردم و در یک کلوب شیک یهودی در مرکز شهر تارنوف به کار ظرفشویی مشغول شدم. وقتی که آلمانی ها در سپتامبر 1939 حمله کردند، من به دهکده ام بازگشتم. در آنجا 27 یهودی اهل اسکشینکا - که از آشنایان من بودند- را مجبور به حفر گور خود کرده و سپس آنها را تیرباران کردند. من در جنگل های اطراف تفنگی یافتم که یک سرباز لهستانی در حال عقب نشینی رها کرده بود و آن را پنهان کردم. اما لو رفتم و به اتریش تبعید شدم تا در مزرعه ای متعلق به یک زمین دار ثروتمند در حوالی شهر لینتس بیگاری کنم.

44-1940: من عاشق فریدا، دختر آن زمین دار شدم، و او هم به من علاقمند شد. وقتی که فریدا مورد اعتراض پدرش قرار گرفت، به مزرعه دیگری رفت. با وجود اینکه نازی ها روابط عاشقانه بین لهستانی ها و آلمانی ها را منع کرده بودند، ما همچنان مخفیانه همدیگر را می دیدیم. گشتاپو به من هشدار داد که "اگر یک بار دیگر فریدا را ببینی، به دار آویخته خواهی شد." مرا در مزرعه ای دیگر به کار گماشتند، اما ما همچنان یکدیگر را می دیدیم تا اینکه من در 19 سپتامبر 1941 بازداشت شدم. من در همان حوالی زندانی شدم و سپس برای انجام کارهای شاق و کشنده به یک معدن سنگ در فلوسنبرگ انتقال یافتم.

یولیان در 23 آوریل 1945 در یک پیاده روی اجباری خارج از فلوسنبرگ آزاد شد. یولیان و فریدا پس از جنگ از نو به یکدیگر ملحق شدند، و پس از ازدواج به ایالات متحده مهاجرت کردند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.