Juliana Nemeth

Juliana Nemeth

Doğum: 24 Nisan 1876

Hodmezovasarhely, Macaristan

Yahudi bir tüccar ailenin çocuğu olarak doğan Juliana, Macaristan’ın güneydoğusunda Szeged şehrine yaklaşık 50 kilometre mesafede bulunan Szentes kasabasında yaşıyordu. O ve kocası Jeno, Barbara ve Margit adında evli iki kız ve Szentes’te diş hekimliği yapan Desider adında bir erkek çocuğu sahibiydi. Juliana ve kocasının işlek bir şehirlerarası karayolunun kenarında hırdavat ve bakkal dükkânları vardı.

1933–39: Kocam ve ben dükkânda çok çalışıyorduk. 1930’lardaki ekonomik buhran yıkıcı geçmişti ama işler biraz daha düzelmeye başlıyordu. Evlenince yakındaki Torokszentmiklos kasabasına taşınan Barbara boşanıp oğluyla birlikte Szentes’e geri döndü. Dükkânda bizimle birlikte çalıştı.

1940–44: Alman birliklerinin Mart 1944’te Macaristan’ı işgal etmesinin üzerinden dört ay geçmişti. Macaristan faşist Ok ve Haç partisi üyeleri, dükkânımıza ve evimize el koydu. Jeno, büyük çocuklarımız ve onların aileleri, kayınlarımız ve Szeged çevresindeki kasabalardan gelen binlerce Yahudi ile birlikte Szeged’in spor sahaları ve tuğla fabrikasındaki geçici gettoya sürüldük. Buradaki insanların çoğunu çocuklar ve yaşlılar ya da kocaları, Macaristan ordusu için zorunlu çalışma birliklerine alınan kadınlar oluşturuyordu.

Juliana ve ailesi, Strasshof çalışma kampından geçerek Doğu Avusturya köyü Goestling an der Ybbs’te bulunan bir çalışma kampına sürüldü. ABD kuvvetlerinin bölgeye ulaşmasına günler kala geri çekilen SS askerleri tarafından vuruldular.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.