Karl Gorath

Karl Gorath

Doğum: 12 Aralık 1912

Bad Zwischenahn, Almanya

Karl, Kuzey Almanya’da Bad Zwishenahn adlı küçük bir kasabada doğdu. İki yaşındayken ailesi Bremerhaven limanına taşındı. Babası denizci, annesi de yerel bir hastanede hemşireydi. Babası öldükten sonra Karl annesiyle yaşamaya devam etti. Karl bölgedeki kilisede diyakoz olarak eğitim almaya başladığında 20 yaşındaydı.

1933–39: Kıskanç sevgilim beni ihbar edip ceza yasasının eşcinselliği "doğal olmayan" bir eylem olarak tanımlayan 175. paragrafı uyarınca tutuklandığımda 26 yaşındaydım. Bu yasa yıllardır mevcut olmasına karşın Naziler kapsamını genişletti ve eşcinsellerin toplu olarak tutuklanması için bir neden olarak kullandı. Hamburg yakınlarında "175’çilerin" pembe üçgen işareti taktıkları Neuengamme toplama kampında hapsedildim.

1940–44: Biraz hemşirelik eğitimi aldığım için Wittenberg alt kampındaki mahkûm hastanesine çalışmak üzere gönderildim. Bir gün bir muhafız, Polonyalı savaş esiri hastalara verilen ekmek miktarını azaltmamı emretti. Ama ben reddettim ve Polonyalılara bu şekilde davranmanın insanî olmadığını söyledim. Ceza olarak Auschwitz’e gönderildim ve bu sefer "175’çi" yerine siyasi mahkûm olarak kırmızı üçgen takıyordum. Auschwitz’te Zbigniew adında Polonyalı bir sevgilim olmuştu.

Karl 1945’te Auschwitz’te özgürlüğe kavuşturuldu. Savaştan sonra geçmişte 175. paragraftan mahkûm edildiği için sorunlar yaşadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.