Kornelia Mahrer Deutsch

Kornelia Mahrer Deutsch

Doğum: 7 Nisan 1904

Budapeşte, Macaristan

Kornelia, Nelly adıyla çağrılıyordu. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yaşayan Yahudi bir ailenin iki kızından ilkiydi. Babası I. Dünya Savaşı’nda Macar ordusunda savaşmıştı. Kornelia devlet okuluna gitti. Daha sonra da bir sabun fabrikasında muhasebeci olarak çalıştı. 1928’de kibrit işi yapan bir işadamı olan Miksa Deutsch ile evlendi.

1933–39: Kornelia'nın kocası dindardı. Deutsch ailesinin üç çocuğu Yahudi okuluna gitti. Miksa ve erkek kardeşi, İsveç malı kibritlerin Macaristan’daki tek distirbütörüydü ve iş gitgide büyüdü. Mayıs 1939’da Macaristan hükümeti bir işletmede çalıştırılabilecek Yahudilerin sayısını sınırlamaya başladı. Bu da Deutsch ailesini bazı Yahudi işçilerini işten çıkarmak zorunda bıraktırdı.

1940–44: Miksa 1940’ta Macar ordusunun iş gücü servisinde çalışmak üzere askere alındı. Daha sonra aile şirketinin kontrolünü Macaristan başbakanının erkek kardeşine vermek zorunda bırakıldı. Almanya Mart 1944’te Budapeşte’yi işgal ettikten sonra Yahudilerin Yahudi yıldızıyla işaretlenmiş özel evlere taşınması emredildi. Ekim 1944’te, Macar faşistleri Yahudileri bu evlerden toplamaya başladı. Kornelia’ya İsviçre elçiliği kanalıyla bir yetimhanede iş teklif edildi. Ancak 15 Kasım’da işe başlayamadan götürüldü.

Kornelia tutuklu olduğu yerden kaçtı, ama tekrar yakalanarak Almanya’daki Ravensbrück toplama kampına sürüldü ve orada öldü. Üç çocuğu savaştan sağ kurtuldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.