Lidia Lebowitz

Lidia Lebowitz

Doğum: 1934

Sarospatak, Macaristan

İki kız kardeşin küçüğü olan Lidia, Macaristan'ın güneydoğusundaki küçük kasaba Sarospatak'ta Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Lidia'nın ailesinin başarılı bir manifatura dükkânı vardı. O zaman sayfiyede hazır giyim ürünleri pek yaygın değildi. Kasabalılar ve çiftçiler Lebowitz mağazasından kumaş alır ve terzilerine götürerek giysi diktirirdi.

1933–1939: Yıllar önce Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden halası Sadie, çocukları Arthur ve Lilian ile Sarospatak'a ziyarete geldiğinde, Lidia 2 yaşındaydı. Kuzenler bir arada büyükbabalarının çiftliğinde oyun oynayarak iyi vakit geçiyordu. Amerika'dan gelirken yolculuk esnasında Lidia'nın halasının bindiği gemi Almanya’nın Hamburg limanına uğradı ve Sadie Hala Nazilerin sokaklarda yürüdüğünü gördü. Sadie Hala Sarospatak'taki ailenin başına gelebilecekler hakkında endişeleniyordu.

1940–1944: 1944'te Alman Kuvvetler Macaristan'ı işgal etti. İşgalden bir ay sonra Nazi emri altındaki Macaristanlı jandarmalar Lidia ve ailesini evlerinden çıkardı. Lebowitz ailesi kasabadaki kalabalık sinagogda yüzlerce Yahudi vatandaşıyla birlikte üç gün geçirdi. Daha sonra ailecek Satoraljaujhely kasabasına, Çingenelerin bulunduğu bölümde kurulan 15.000 Yahudinin kaldığı gettoya götürüldüler. Gettodakiler yiyecek bir şeyler bulmakta zorluk çekiyordu.

Mayıs ve Haziran 1944'te getto tasfiye edildi. Yahudilerin hepsi mühürlü yük vagonlarında Auschwitz'e sevk edildi. Lindia ve ailesinden bir daha haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.