Maria Nemeth

Maria Nemeth

Doğum: 14 Aralık 1932

Szentes, Macaristan

Maria’nın anne babası, Güneydoğu Macaristan’da, Szeged şehrine 48 kilometre mesafede bulunan Szentes kasabasında yaşıyordu. Annesi Barbara, komşu Hodmezovasarhely kasabasında doğmuş, ancak evlenince Szentes’e taşınmıştı. Maria’nın babası diş hekimiydi.

1933–39: Maria 1932 yılında doğdu. Annesi 1937 yılında, aileyle birlikte yaşayan ve Maria’nın Almanca öğrenmesine yardım eden genç bir Avusturyalı kadını kiracı olarak aldı.

1940–44: 1944’te Alman birlikleri Macaristan’ı işgal etti. Macar faşist Ok ve Haç partisi üyeleri, Maria’nın büyükanne ve büyükbabasının dükkânına el koydu. Kendisi, anne babası, büyükannesi, büyükbabası, amcası, teyzesi ve aileleri, Szeged çevresindeki kasabalardan toplanıp Szeged'in Rokus spor sahasındaki derme çatma bir gettoya ve tuğla fabrikalarına sürülen binlerce Yahudinin arasındaydı. Nemeth ailesi Szeged’den Avusturya’ya, Strasshof toplama kampı üzerinden Goestling an der Ybbs adındaki çiftçi köyündeki bir çalışma kampına sürüldü.

Maria ve ailesi, ABD kuvvetleri bölgeye ulaşmadan birkaç gün önce geri çekilen SS askerlerinin açtığı makineli tüfek ateşiyle öldürülen, kamptaki 80 Yahudi arasındaydı. Maria 13 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.