Paula Wajcman

Paula Wajcman

Doğum: 1928

Kielce, Polonya

Paula, Polonya’nın güneydoğusunda yer alan Kielce şehrindeki dindar bir Yahudi ailesinde büyüdü. Ailesi iki katlı modern bir apartmanda oturuyordu. Bölgedeki tek nakliye şirketi Paula’nın babasına aitti. Ağabeyi Herman dinî okula, Paula ise sabahları devlet kreşine, öğleden sonra ise dinî okula gidiyordu.

1933–39: Paula’nın okul üniforması, beyaz gömlek, lacivert ceket ve pileli etekten oluşuyordu. 9 yaşındayken okulda "Krakowiak" dansı yaptı. Aşırı koruyucu ağabeyi ortalarda yokken erkekler, ona kur yapıyordu. 1 Eylül 1939 günü Almanya, Polonya’yı işgal etti. Paula’nın babası, Alman birliklerinin Kielce’ye ulaşmasını beklemedi. Kamyonlarından birini yükledi ve aile doğuya, Sovyet sınırına 48 kilometre mesafedeki Tuchin kasabasına kaçtı.

1940–44: Erzak almak için Kielce’ye geri dönen Paula’nın annesi, Polonya’yı ayıran sınır kapatıldığı için yolda kaldı. Alman kuvvetleri, 4 Temmuz 1941 günü Tuchin’i işgal etti. Civardaki Yahudilerin katledildiğini duyan aile, çalıştıkları tekstil fabrikasının ahşap döşemesinin altına bir sığınak yaptı. Almanların ve Ukraynalıların kazdığı çukurların kendileri için olduğunu biliyorlardı. 24 Eylül 1942 gününün şafağında polis gettoya girdi. Ahali her yeri ateşe verdi. Çıkan karmaşada Paula ve babası, sığınağa kaçtı.

Almanlar, sığınağı buldu ve Paula’yla babasını vurdular. 14 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.