Preben Munch-Nielsen

Preben Munch-Nielsen

Doğum: 13 Haziran 1926

Snekkersten, Danimarka

Preben, Danimarka’da küçük bir balıkçı kasabası olan Snekkersten’de Protestan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kendisinden başka beş torun daha büyüten büyükannesi tarafından büyütüldü. Preben her gün Snekkersten’in 40 km. kadar güneyinde, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki bir okula gidip geliyordu.

1933–39: Okuduğum ilkokulda çok az Yahudi vardı. Ancak onları Yahudi olarak görmüyordum. Sadece sınıf arkadaşlarım ve arkadaşlarımdı. Danimarka’da Yahudilerle Yahudi olmayanlar arasında ayrım yapmazdık. Hepimiz sadece Danimarkalıydık. 5. sınıfta sınıf arkadaşlarım ve ben Almanların askerî yığılma yaptığına ilişkin söylentiler duyuyorduk. Ama sonra, 1939’da, annem ve babam Hitler’in Danimarka’yı işgal etmeyeceğine dair söz verdiğini söyledi. Bu da nispeten kendimizi güvende hissetmemizi sağladı.

1940–42: İşgal. 1940 Nisan’ında Kopenhag’a geldiğimde başımın üstünden geçen uçakları ve sokaklarda yürüyen Alman subaylarını gördüm. Kurye olarak direnişe katıldım. Ancak Ekim 1943’te Gestapo Danimarkalı Yahudileri avlamaya başladığında daha çok faaliyet göstermeye başladım. Yahudi mültecilere yardım etmeye başladık. Onları kıyıdaki evlerde saklıyor ve belirli saatlerde bekleyen teknelere götürüyorduk. Bir defasında, karanlığın yardımıyla, bir seferde 12 Yahudiyi birden boğazlardan İsveç’e geçirdik. 7 kilometrelik yolculuk yaklaşık 50 dakika sürdü.

Preben 1.400 mültecinin İsveç’e ulaştırılmasına yardım etti. Kasım 1943’te Almanlar Danimarka hükümetini ele geçirdiğinde kendisi de İsveç’e kaçtı. Preben 1945 Mayıs’ında yurda döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.