Robert T. Odeman

Robert T. Odeman

Doğum: 30 Kasım 1904

Hamburg, Almanya

Martin Hoyer adıyla dünyaya gelen Robert, profesyonel aktörlük ve müzisyenlik kariyerine başladığında Robert T. Odeman sahne ismini kullanmaya başladı. Klasik parçalar çalan Robert, Avrupa'nın tamamında konserler verdi. Ancak elinden sakatlanması nedeniyle konser kariyeri trajik bir biçimde sonlandı.

1933–39: Robert 1935'te Hamburg'da bir gece kulübü açtı. Naziler, bir yıl sonra buranın siyasi olarak huzur bozucu olduğunu söyleyerek burayı kapattı. Daha sonra Robert, onu Gestapo'ya ihbar etmesi için baskı altında kalan bir erkek arkadaşı ile yakın ilişkiler kurdu. Robert, 1937 Kasım'ında Naziler tarafından yeniden düzenlenen ve eşcinselliği yasaklayan ceza kanunun 175. fıkrası nedeniyle tutuklandı. 27 ay hapis cezasına çarptırıldı.

1940–44: Robert 1940'ta serbest bırakıldı. Ancak sürekli polis gözetimi altındaydı. Münih'teki yarı Yahudi bir arkadaşıyla ve yurt dışındaki diğer arkadaşlarıyla yazışmalarını takip ediyorlardı. Robert 1942'de yeniden 175. fıkra nedeniyle tutuklandı ve Sachsenhausen toplama kampına sürüldü. Orada bir büro işine atanmıştı. 1945 yılının Nisan ayında Baltık'a doğru yapılan bir ölüm yürüyüşü sırasında 40 yaşındaki Robert iki diğer "175çi" ile birlikte kaçtı.

Robert savaştan sonra Berlin'e döndü ve burada yazarlık ve bestecilik yaptı. 1985'te hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.