رابرت تی اودمَن  Robert T. Odeman

رابرت تی اودمَن Robert T. Odeman

تاریخ تولد: ۳۰ نوامبر ۱۹۰۴

هامبورگ, آلمان

نام رابرت، مارتین هویر بود. وی نام رابرت تی اودمن را زمانیکه به عنوان یک بازیگر و موسیقیدان حرفه‌ای شروع به کار کرد، به عنوان نام هنریش انتخاب کرد. رابرت که یک پیانیست کلاسیک بود، در سرتاسر اروپا کنسرت برگزار می‌کرد اما جراحت دستش، متاسفانه به شغل او پایان داد.

۱۹۳۳-۳۹: در ۱۹۳۵ رابرت یک کاباره در هامبورگ باز کرد. یک سال بعد، نازی‌ها به اتهام توطئه سیاسی آن را بستند. سپس رابرت به برلن نقل مکان کرد و در آنجا با پسری رابطه‌ی نزدیک برقرار کرد که بعد، وی تحت فشار، رابرت را به گشتاپو لو داد. در نوامبر ۱۹۳۷ رابرت بر اساس پاراگراف ۱۷۵ قوانین جزایی نازی‌ها که همجنسگرایی را محکوم می کرد، دستگیر شد. او به ۲۷ ماه زندان محکوم شد.

۱۹۴۰-۴۴: رابرت در ۱۹۴۰ از زندان آزاد شد اما تحت نظارت پلیس باقی ماند. آنها مکاتبات او را با دوست نیمه یهودی‌اش در مونیخ و با دوستانش در خارج از کشور زیر نظر داشتند. در سال ۱۹۴۲ رابرت دوباره بر اساس پاراگراف ۱۷۵ دستگیر و به بازداشتگاه زاخن‌هاوزن تبعید شد. در آنجا به یک کار دفتری گمارده شد. در آوریل سال ۱۹۴۵، زمانی که رابرت ۴۰ سال داشت، در طی راهپیمایی اجباری از اردوگاه به سمت بالتیک با دو محکوم به همجنسگرایی دیگر فرار کرد.

رابرت پس از جنگ به برلن بازگشت و به عنوان نویسنده و آهنگساز مشغول به کار شد. او در ۱۹۸۵ فوت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.